پارامترهای موثر در کنترل کیفیت الیاف طبیعی نساجی

پارامترهای موثر در کنترل کیفیت الیاف طبیعی نساجی

الیاف طبیعی

در صنعت نساجی الیاف به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:
الیاف طبیعی “Natural fibers” الیاف شامل دو بخش الیاف نباتی و الیاف حیوانی می‌باشند.
الیاف نباتی مانند: پنبه، کتان، کنف، رامی و الیاف حیوانی مانند: پشم و ابریشم
الیاف کانی “Mineral fibres”: الیاف کانی الیافی هستند که مواد اولیه آنها از کانیها بدست می‌آیند مانند الیاف شیشه‌ای و الیاف فلزی.
الیاف مصنوعی که شامل دو دسته می‌باشند: یکی الیافی که منشا طبیعی دارند ولی توسط انسان دوباره تهیه می شوند مانند ویسکوز ، استات و تری استات که هر یک ریشه سلولزی دارند. و دیگری الیاف سینتتیک یا مصنوعی که از مشتقات نفتی تولید می‌شوند مانند: نایلون ، داکرون ، ارلون یا بطور کلی پلی آمیدها ، پلی استرها ، پلی اورتانها ، پلی اکریلونیتریل ، پلی وینیل کلراید و ….. بلیط هواپیما را از ما بخواهید

الیاف در نساجی به رشته هایی گفته می شود که نسبت طول به قطر بیشتر از 1000 دارند. اولین نکته در مورد الیاف دو فاکتور مهم درکیفیت است، یکی طول الیاف و دیگری ظرافت آنها می باشد.

اندازه گیری ترمهای کنترل کیفی برای الیاف طبیعی

الیاف طبیعی 

1-   اندازه گیری ظرافت

برای اندازه گیری ظرافت،پرکاربردترین روش دستگاه میکرونایر MICRONAIRE می باشد که هم برای الیاف پنبه و هم برای الیاف پشمی کاربرد دارد. این دستگاه با محاسبه میزان مقاومت مقدار مشخصی از الیاف در برابر فشار هوا ظرافت الیاف را به صورت میانگین اعلام می کند.

2- میزان ناخالصی‏ها و الیاف کوتاه

یکی از فاکتورهای مهم در بررسی کیفیت الیاف طبیعی، میزان ناخالصی‏ها و الیاف کوتاه در موارد اولیه است. این فاکتور در کیفیت نهایی نخ تولیدی و همچنین چیدمان و میزان تکرار عملیات کاردینگ و یا پاساژ اثر مستقیم دارد. هرچه مواد اولیه از ناخالصی کمتری برخوردار باشد، سرعت تولید ماشین کاردینگ را می توان افزایش داد. برای بررسی این فاکتور از دستگاهی به نام Trash analyser استفاده می شود. این دستگاه عملکردی نظیر یک کاردینگ کوچک دارد و الیاف سالم و تمیز را جدا می کند، ناخالصی ها را وزن کرده و به صورت درصد وزنی گزارش می دهد. نتایج دقیق با استفاده از دستگاه YGO41 شرکت FY instrument به دست می آید.

3- رطوبت

در الیاف طبیعی رطوبت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در هنگام خرید الیاف بر  حسب وزن، رطوبت می تواند در قیمت تمام شده تاثیر گذار باشد. بنابراین سازمان استاندارد برای لیف بسته به خواص فیزیکی آن یک حد مجاز قرار داده است. برای اندازه گیری میزان رطوبت در هنگام خرید و فروش الیاف از رطوبت سنج تخصصی استفاده می شود که با استفاده از شاخک‏های متنوع توانایی اندازه گیری میزان رطوبت را از عدل فشرده تا بسته نخ دارد. این آزمایش به کمک دستگاه moisture measurement شرکت aqua- boy انجام می شود.

منبع: سندباد

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>