طراحی پارچه لباس با استفاده از منسوجات سنتی

طراحی پارچه لباس با استفاده از منسوجات سنتی

کمتر قومی یافت می شود که در دنیای امروز پوشاک سنتی خود را کاملا حفظ کرده باشد اما برای حفظ فرهنگ ها می توان طرح های امروزی را با پارچه ها و نقش و رنگ های گذشته به اجرا درآورد. برای حفظ اصالت و تنوع بخشی بهتر در پوشاک جوانان هر سرزمین با پیشرفت علم و تکنولوژی که حاصل نیاز روز افزون بشر به این صنعت می باشد، صدمات زیادی به تولیدات سنتی مخصوصا جنبه های هنری و زیباشناسی و کاربرد مواد طبیعی در این رشته به آن وارد نموده است. بلیط هواپیما مناسب برای سفر های تجاری

طراحی پارچه

طراحی پارچه لباس با استفاده از منسوجات سنتی

طراحی پارچه تلفیقی از هنر، علم و فناوری است. طراح پارچه باید شناخت لازم از اصول و مبانی هنر را داشته باشد، بطور کامل درک کند و به صورت علمی آن را فراگیرد. لازمه این کار هم چیزی نیست جز تلاش و نگاه عمیق و کاوشگر. طراح پارچه برای موفقیت در کار خود احتیاج به هنر دارد زیرا حاصل کار او احتیاج به توان برقراری ارتباط با مخاطب دارد.

به جای بکارگیری و استفاده نقوش انتزاعی و گرافیکی  برای حفظ کردن اصالت سنت می توان از موتیف های متاثر از نمادهای سنتی استفاده کرد. گرافیک و طرح های بومی در طراحی های بومی در طراحی پارچه می تواند هنر و صنعت بافندگی را متحول کند. ترکیب گرافیک و هنر اصیل  می تواند انگیزه صنعتگران را برای نوآوری افزایش دهد و در نتیجه بازارهای جهانی استقبال گسترده از طرح های ایران داشته باشد.با بررسی همه جانبه مشکلات نساجی امروز در کشور، و با تکیه و پشتوانه دانش وسیع در این زمینه می توان راهکارهای نوینی را در جهت پیشرفت و رشد این صنعت ارایه نمود، راهکارهایی می توان برای تغییر وضعیت پارچه های دابی (فاستونی و پیراهنی) امروزی بیان می شود.

1-    استفاده از الیاف مختلف علاوه بر الیاف متداول در این صنعت

2-    استفاده از انواع مختلف نخ نظیر نخ های فانتزی با قابلیت های ویژه و متفاوت در ساختمان پارچه دابی.

3-    استفاده از تراکم های متفاوت در مسیر تاری و پودی که باعث ایجاد جلوه های خاص در پارچه می گردد.

4-    استفاده از رنگ های متنوع با توجه به کاربرد مصرف و سلیقه بازار و همچنین توجه به ویژگی های جغرافیایی اقلیتی فرهنگی و … هر منطقه و مخصوصاً ویژگی های فردی مشتری نظیر جنس، سن، مکان و زمان مصرف حایز اهمیت می باشد.

5-    استفاده از بافت های غیر مرسوم در این نوع پارچه ها برای ایجاد افکت های جدید و تنوع بیشتر در پارچه

6-     استفاده از متدهای تکمیل در پارچه نهایی که تاثیر زیادی در نمود ظاهری آن خواهد گذاشت.

طراحی پارچه لباس با استفاده از منسوجات سنتی

نهایتا با ایجاد تحولی نوین می توان امیدوار بود که در آینده با کالاهای خارجی رقابت کرده و از عوارض ناشی از فروش این کالاها طراحی پارچه در کشور جلوگیری به عمل آوریم. ایده از لباس های محلی آن هم با تلفیق و در نتیجه با روحیات دنیای امروز هماهنگ و کاربردی و در نتیجه کاری که صد در صد بومی نیست اما تلاش در طرح و رنگ بر سازگار کردن آن با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی است.

منبع : سندباد