طب سنتی یا مدرن کدام بهتر است؟

تفاوت طب سنتی با طب مدرن

مهم ترین تفاوت بین طب سنتی و مدرن در روشی است که برای معالجه بیماری استفاده می کنند. بیماری شرایط بیولوژیکی که به صورت اختلال در عملکرد یا ساختار اندام های خاص و یا کل سیستم بدن نمود پیدا می کند. بیماری ها کاملا متفاوت هستند چرا که هر یک جنبه های مختلف روحی، روانی و اجتماعی در فرد مبتلا را شامل می شود.پزشکی مدرن معمولا گرایش به نادیده گرفتن این جنبه در فرد دارد.
این دسته از نارضایتی منجر به  افزایش قابل ملاحظه ای در تعداد افرادی که به منظور خلاص شدن از شر مشکلات پزشکی به طب سنتی تکیه کرده اند، شده است. با این وجود حقیقت این است که هیچ شواهد علمی که روش های طب  ممکن است نتایج رضایت بخشی داشته باشد وجود ندارد. سنتی توسط سه عامل مجزا تعریف شده است. این عوامل عبارتنداز: باورهای جامعه، موفقیت اقدامات پزشک و اعتقادات شخصی فرد.

n00034130-b

طب مدرن به ما کمک کرده تا زندگی طولانی تری داشته باشیم

طب مدرن طول عمر ما زیاد کرده و در حال حاضر می تواند در درمان بیماری را با سهولت بیشتری انجام دهد.  با استفاده از گیاهان همیشه موثر نیست چرا که مردم هنوز هم از بیماری های ساده مثل آبله مرغان و یا حتی سرماخوردگی جان خود را از دست می دهند. طب سنتی شاید بطور قطع نتواند ما را درمان کند اما می تواند علائم بیماری را کم کند و وضیعیت بیمار را بهبود بخشد. پزشکی مدرن عوارض جانبی داشته، اما اگر طبق دستور باشد و در مصرف آن زیاده روی نشود، می تواند به عنوان موثرترین راه برای درمان باشد.

هم اکنون ۷۷ درصد مردم آلمان، ۷۵ درصد مردم فرانسه و ۴۲ درصد مردم امریکا از طب سنتی استفاده کرده و اقبال ایرانی به طب سنتی نیز روز بروز بیشتر می شود.
در این میان عده ای تلاش دارند تا طب سنتی (استفاده از گیاهان دارویی و طب سوزنی)را طبی کاملا ایمن توصیف کنند در حالیکه گاهی عوارض داروهای گیاهی بسیار شدیدتر از داروهای شیمیایی است.
استفاده از روش های درمانی تایید نشده و استفاده خودسرانه مردم از انواع گیاهان دارویی برای درمان بیماری های خود نیز موجب شده است ، انتقادهایی به طب سنتی وارد شود.

لزوم تلفیق طب سنتی با طب مدرن
مبانی طب سنتی با مبانی طب کلاسیک، تفاوت هایی دارد.  طب سنتی و طب مدرن می توانند با هم همکاری داشته باشند. طب سنتی به تفاوت های فردی توجه دارد؛ همانی که در قالب مزاج مطرح می شود.
نگاه طب سنتی به انسان ، یک نگاه جامع بوده و جسم و روح و روان ، همه را با هم می بیند. طب سنتی ، طبی کل نگر بوده و انسان را با کلیت خود می بیند.از سوی دیگر طب جدید، طبی بسیار پیشرو، دقیق و توام با شیوه های مطمئن است، پس این دو طب می توانند با هم همکاری کنند. طب جدید و طب سنتی ، هیچکدام به تنهایی قادر به پاسخگویی به تمام نیازهای سلامت بدن نیستند اما در تعامل و همکاری یکدیگر می توانند به کمک هم بیایند. طب سنتی و مدرن بدون اینکه همدیگر را تخطئه (خطا گرفتن از کار کسی) کنند می توانند با هم همکاری داشته باشند و باید تعیین شود که در هر مشکل سلامتی، استفاده از کدام طب برای افراد، کاربرد داشته و همان شیوه را در خدمت مردم به کار گرفت.

شرکت سندباد با فراهم کردن خدمات در هر دو حوزه پزشکی مدرن و سنتی به دنبال جلب رضایت خاطر شما می باشد. و این فضا را برای شما فراهم نموده است تا بهترین انتخاب با توجه به نیازتان داشته باشید.