5 کشور غنی معدنی جهان

5 کشور غنی معدنی جهان

در اینجا نگاهی به ثروتمندترین کشورهای معدنی جهان نگاهی خواهیم داشت.

معدن

آفریقای جنوبی

به گزارش دیلی تلگراف، آفریقای جنوبی بیش ار 5/2 $ تریلیون ذخایر معدنی دارد. این کشور بزرگترین تولید کننده جهان در پلاتین، طلا، الماس، فلزات پایه و زغال سنگ است.

در سال 2010، آفریقای جنوبی حدود 32 میلیارد تن ذخایر زغال سنگ داشت، که در رتبه بندی جهان به عنوان پنجمین تولید کننده محسوب می شود. بلیط هواپیما در دور و نزدیک

روسیه

روسیه نیز دارای صنعت معدن مولدی، با توجه به تخمین تلگراف ارزش ذخایر سنگ آهن آن 794$ بیلیون است. روسیه 20 درصد تولید نیکل و کبالت جهان و 5 تا 7 درصد از زغال سنگ و سگ آهن تولید شده در جهان را در دست دارد. روسیه تا سال 2010، 20000 ذخایر معدنی دشته است. صنعت معدن در روسیه یکی از مهم ترین صنایع اقتصاد کشور است.

استرالیا

استرالیا دومین منبع پیشرو در جهان از معادن سنگ دریایی است، و ذخایر این کشور به گزارش تلگراف ارزش 737 بیلیون دلار است دارد.استرالیا همچنین دارای ذخایر زیادی از مواد معدنی از جمله نیکل و بوکسیت می باشد. استرالیا دارای حدود 35 درصد ذخایر نیکل جهانی و نزدیک به 23 درصد از ذخایر بوکسیت جهان می باشد.در نتیجه، در سال 2009 استرالیا بیش از 30 درصد بوکسیت جهان و نزدیک به 15 درصد نیکل جهان را تولید کرده است.

اوکراین

اوکراین کشوری سرشار از سنگ آهن است، ذخایر معدن به گزارش تلگراف این کشور دارای 510 بیلیون دلار است. و بیش از 300 معدن فعال دارد. صنعت معدن کمک زیادی به اقتصاد کشور کرده، به نحوی که 4/4 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است.

گینه

به گزارش تلگراف ارزش ذخایر کشور 222 بیلیون دلار می باشد. اقتصاد گینه تا حد زیادی بر صنعت معدن، 25 درصد از درآمد کشور را به خود اختصاص داده اند. این کشور به یکی از بزرگترین ذخایر بوکسیت در جهان است و تخمین زده شده است که شامل 24 درصد از ذخایر بوکسیت را به خود اختصاص داده است.

معدن

وضعیت ایران در بخش معدن

ایران علاوه بر اینکه به خاطر ذخایر هیدروکربن خود بسیار معروف است، در میان ۱۰ کشور نخست جهان به لحاظ منابع معدنی نیز قرار دارد. برآورد می‌شود که ایران ذخایر معدنی در حدود ۶۰ میلیارد تن(هفت درصد منابع موجود در زمین) را در اختیار داشته باشد. این منابع بسیار متنوع هستند. بیش از ۶۸ درصد گونه‌های مختلف منابع معدنی تاکنون در ایران شناسایی شده است. گزارش‌ها حاکی از این است که ارزش این منابع معدنی رقمی در حدود یک تریلیون دلار است. اما به رغم این ثروت عظیم زیر خاک، معادن تنها نقش کوچکی در اقتصاد ایران ایفا می‌کند.

مواد معدنی از ارکان توسعه پایدار در هر کشوری بوده و زیربنای اقتصاد و صنعت جامعه را تشکیل می دهند . بشر از همان آغاز آفرینش خود و در طول تاریخ، بر حسب نیازمندیها و با توجه به شناخت خود از مواد معدنی استفاده کرده است و انسان امروز نیز از تمامی مواد معدنی به حالات و شیوه‌های گوناگون بهره‌برداری می‌نماید.

منبع: سندباد