نانو ساختار کردن فولاد و فلزات معمولی چیست؟

نانو ساختار کردن فولاد و فلزات معمولی چیست؟

نانو ساختار کردن فولاد و فلزات معمولی چیست؟

هر کالایی را که در زندگی روزمره خود به کار می‌بریم یا حاوی فلز است و یا برای ساخت و تولید آن نیاز به فلز می‌باشد. برای مثال کلیه وسایل حمل و نقل از خودرو گرفته تا کشتی، هواپیما و قطار برای حرکت به فلزات یا اجزای فلزی نیاز دارند. متالورژی  شاخه ای از علم مواد است که به شناخت و استخراج فلزات و فناوری های کار با فلزات می پردازد. این علم جداسازی مواد معدنی از سنگ معدن آنها، ذوب، تصفیه و تولید شمش، بهبود خواص و تهیه آلیاژها و فن کار بر روی فلزات و شکل دهی آن ها را دربر می گیرد.

matalogy

صنعت متالورژی در جهان از دیرباز به عنوان صنعت مادر شناخته شده و با پیشرفت‏ های روز افزون تکنولوژی، نقش آن مهم ‏تر و جنبه ‏های کاربردی آن متنوع ‏تر می ‏گردد درجدیدترین رویداد علم متالوژی پژ وهشگران دانشگاه هوایی «یوفا» در روسیه، موفق به ابداع روشی برای تغییر ساختار فلزات و آلیاژهای معمولی به موادی با ساختار نانو و خواص برتر شدند.با استفاده از روش “تغییر شکل پلاستیک شدید” که برای نخستین بار در دنیا ارائه شده، این امکان فراهم شده است که بتوان ساختار مواد و آلیاژهای عادی را با عبور از درون یک قالب تحت فشارهای بالا به حالت نانو تبدیل کرد. در یکی از روش های به کار رفته، فولاد با آلیاژ معمولی از درون یک قالب که دارای حفره هایی با زاویه ۹۰ درجه است عبور داده شده و به دنبال فرآیند کوچک سازی، دانه های ریزساختار از ابعاد میکرومتری به نانو متری تبدیل می شوند. با انجام این فرآیند که با عملیات تزریق اکستروژن و اعمال حرارت نیز همراه است، شرایط لازم برای تغییر ساختار آلیاژ فراهم می شود. با تغییر ساختار ایجاد شده و با استفاده از فناوری نانو تکنولوژی سختی و استحکام مکانیکی آلیاژ تا چندین برابر افزایش می یابد که از لحاظ کاربردهای صنعتی فولاد سایر آلیاژ ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

متالوژی

سندباد با ارائه خدمت در حوزه متالوژی از قبیل: مواد آلومینیوم، مس، طلا، سنگ‏ها، ورق‏های فلزی، آهن، شیشه، سرب و مواد مغناطیسی سعی دارد گزینه های مناسبی را پیشروی شما قرار دهد. شرکت های معتبری از قبیل آلومینیوم ایران، ذوب آهن اصفهان، مجتمع جهان فولاد غرب، سنگ مصنوعی اورانوس در این مجموعه عظیم با ما همکاری دارند. سندباد خریداران را با فراهم آوردن آگاهی از جنبه های مختلف محصول، دسترسی به محصولات جدید و ارتباط آسان با تأمین کنندگان در انتخاب هوشمندانه یاری می کند و همچنین فروشندگان را با معرفی شرکت و محصولات آنها کمک می کند تا کسب وکارشان رونق تازه‏ای بگیرد.