معرفی فناوری های جدید لامپ ال‌ای‌دی (LED lamp)

معرفی فناوری های جدید لامپ ال‌ای‌دی (LED lamp)

لامپ ال‌ای‌دی (LED lamp)نوعی از لامپ‌های حالت جامد است که از تکنولوژی دیود نورافشان استفاده می‌کند و به عنوان  منبع روشنایی به کار می‌رود. این لامپ‌ها که در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ‌ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ‌های دیگر توانسته‌اند جای خود را در صنعت  در دنیا باز کنند ال‏ای‏دیها دارای ویژگی تولید مستقیم فوتون‏های نوری در اثرعبور جریان الکتریکی هستند درصورتی که درلامپ های معمولی ایجاد گرما و التهاب ملکول ها باعث ایجاد روشنایی می شود و چون ایجاد گرما نیاز به انرژی زیادی دارد، معمولا بازده نوری آنها زیاد نبوده و همزمان حرارت زیادی نیز تولید می کند در حالیکه LED  ها نیازی به دمای بالا نداشته و اتفاقا در دمای پایین کارایی و نوردهی بیشتری دارند. برخی ویژگی LED ها به شرح زیر است   :

1-     راندمان نوری بالادر مقایسه با دیگرلامپ ها و ایجاد نکردن گرمای زیاد.

2-    طول عمر بالا تا میزان 50.000 تا 100.000 ساعت.

3-     تولید طیف وسیعی از نورها از مادون قرمز تا نور مرئی و ماوراء بنفش بدون تداخل نوری

4-    عدم ایجاد مولفه های مضر سلامتی انسان در طیف نور مرئی

5-     تغذیه با ولتاژ پائین که کاربری آنها را در سیستم های برق DC آسان می کند.

6-    سرعت بسیار زیاد خاموش و روشن شدن (کاربرد در ایجاد جلوه های ویژه) .

7-    ابعاد بسیار کوچک و حالت جامد بودن که باعث جلوگیری از تخریب و شکستگی آنها می شود.

8-     نداشتن مواد آلاینده محیط مثل جیوه .

برخی از تکنولوژی های جدید در زمینه LED در 2017

 لامپ هوشمند

لامپ ال‏ای‏دی جامعی که می توان روشنایی آن را کنترل کرد. این لامپ ها هوشمند بوده و چراغ های آن را می توان کنترل کرد. دیممرس و سنسور کوچکی در اطراف آن تعبیه شده است. اما چالشی که هم اکنون وجود دارد برقراری ارتباط با دستگاه های دیگر است و اطمینان استفاده مردم از این تکنولوژی است. صرفه جویی در انرژی از مزایای بالقوه این تکنولوژی است.

لامپ led

استفاده از اینترت در روشنایی

اینترنت از مواردی بود که ابتدا برای کامپیوتر و گوشی هوشمند استفاده می شد، اما در حال حاضر یخچال شما، فنجان قهوه خود را و چراغ های LED را نیز می توان به اینترنت وصل نمود.نورپردازی به یک شبکه ایده آل برای اینترنت از خدماتی است که بزودی ارائه خواهد شد، به دلیل اینکه در سقف هر ساختمان، سیم کشی های اینترنتی نیز وجود دارد. شما فقط باید چند سنسور یا دوربین و برخی از اتصال داده ها را می خواهید.

لامپ

تکنولوژی جدید در منبع قدرت

تا به حال، لامپ  LED عمدتا با محرک برق نور تولید می کردند. اما در حال حاضر فناوری های قدرت جدید در حال ظهور است که طیف وسیعی از مزایا را دارد.  Isotera (در تصویر) یک سیستم قدرت برای روشنایی است که از هاب مرکزی تشکیل شده. با هر اتصال به طور مستقیم به کابل اتوبوس وصل می شود. این سیستم در ماشین قابل استفاده می باشد.

لامپ‌های ال‌ای‌دی ابتدا به عنوان لامپهای نشان‌گر و با نور کم، در وسایل الکتریکی به کار می‌رفتند، بعدها استفاده از آن‌ها به بخش گسترش یافت و با نور سفید آن با مطلوب و مصرف کم تولید شدند.با توجه به مزایای استفاده از لامپ‌های LED پپش‌بینی می‌شود تا سال‏های اخیر شاهد تحولات عمده‌ای در عرصه محصولات و حتی تصویری باشیم.

منبع: سندباد