10 نکته مورد توجه در هنگام خرید لپ تاپ

10 نکته مورد توجه در هنگام خرید لپ تاپ

برای انتخاب یک رایانه باید به چند فاکتور توجه کنید. بعضی از کاربران فقط برای کار های اداری از کامپیوتر استفاده میکنند. کارهایی مانند تایپ، فرستادن ایمیل و از این قبیل کارها بعضی کاربران حرفه ای تر برای کار های گرافیکی و نقشه کشی و محاسبات سنگین از کامپیوتر استفاده میکنند. اما تعداد زیادی از کاربران برای بازی از کامپیوتر استفاده میکنند.برای هر نوع از این کاربرد ها باید با انتخاب مناسب قطعات یک کامپیوتر مناسب را خریداری کرد تا بتواند نیاز های شما را برآورده سازد.

در این مطلب نکات مهم در هنگام خرید یک کامپیوتر یا لپ تاپ جدید را توضیح خواهیم داد.

لپ تاپ

1-    اندازه

اگر قابلیت حمل نگرانی اصلی شماست، پس شما نیازمند نوت بوک هستید که دارای یک صفحه نمایش کوچک- محرک و وزن کم است. لپ تاپ‏هایی که به عنوان اولترابوک (Ultrabook) به بازار عرضه می شوند با طراحی ظریف و سبک برای شما مناسب هستند. رایانه دستی با صفحه نمایش 13.3 – 12.5 اینچ وزن آن بین 1 – 1.5 کیلوگرم می باشد.

hd

2-    کیفیت صفحه نمایش

اگر شما ساعت های زیادی در روز به سیستم نگاه می کنید، بنابراین شما می خواهید مطمئن شوید که یک صفحه نمایش می خواهید که بتوانید راحت تر نگاه کنید. بسیاری از لپ تاپ ها این روزها دارای صفحه نمایش لمسی هستند به عبارتی آنها براق هستند. صفحه نمایش براق منجر به انعکاس می شود، بنابراین تکیه به این نوع رایانه دستی برای شما مناسب نیست.

نکته بعدی که شما باید به آن توجه داشته باشین رزولویشن است. اگر مایل هستید فضای زیادی به ویندوز اختصاص بدهید باید رزولویشن  1926× 1080 پیکسل (HDکامل) باید در نظر گرفته شود. و در نهایت زاویه دید بسیار مهم است. صفحه نمایشی که ادعای ارائه تکنولوژی IPS را دارد وسیع ترین و بهترین زاویه دید را برای کاربر فراهم کرده است.

3-    کیفیت کیبورد

اگر شما مدت زمان طولانی را به تایپ مشغول هستید، شما باید یک رایانه که صفحه کلید راحتی دارد تهیه کنید. اگر شما صفحه کلید با طرح راحت می خواهید باید صفحه کلید در اندازه کامل و برخی از فضای اطراف آن پیکان داشته باشد.کلید باید بسیار انعطاف پذیر باشد که بتواند در هنگام نیاز واکنش سریع بدهد. همچنین صفحه کلید باید دارای نور پس زمینه باشد به طوری که بتوانید در محیط اکم نور به راحتی صفحه کلید را مشاهده کنید.

4-    CPU یا پردازنده

در هنگام خرید رایانه دستی جدید توجه به  Intel’s Core-based CPUsپردارنده های مبتنی بر هسته اینتل مشکل است.هسته ها شامل Core i3, Core i5, and Core i7 می باشد. این پردازندها وقتی صحبت از چند وظیفه ای یا وظایف چند رسانه ای است بهترین عملکرد را دارند. سیستم های مبتنی بر پردازنده های Core i7 برای کاربرانی است که به دنبال بهترین کارایی هستند. با این حال، توجه داشته باشید که سیستم مبتنی بر پردازنده های Core i7، نگرانی گرم کردن سیستم را خواهد داشت،به خصوص اگر شما قصد دارید از آن برای مدت زمان طولانی استفاده کنید.

5-    RAM

شما نیاز به مموری 4GB یا بیشتر برای به دست آوردن بهترین نتیجه از سیستم دارید. مموری بیشتر به شما اجازه خواهد داد تا برنامه های بیشتری به طور همزمان اجرا کنید، و در یک زمان به اطلاعات بیشتری با سرعت بالا توسط سیستم دست پیدا کنید.

6-    ذخیره سازی

این روزها هارد دیسک طرفداران خود را دارد، به ویژه برای لپ تاپ‏های باریک و سبک. هارد دیسک کند، تاحدودی بزرگ، و گرمای قابل توجهی و سر و صدا تولید می کنند. از طرفی، درایوهای حال جامد (SSD)،  سرعت بیشتری نسبت به هارد دیسک ها دارند، و بدون سروصدا کار می کنند، و وزن زیادی به سیستم شما اضافه نمی کند. تنها مشکلی که SSDها دارند ظرفیت محدودی دارند. درایوها 128GB یا 256GB ظرفیت کمی دارد و SSD 256GB بسیار گران قیمت هستند. مموری های SSD 128GB امکان سرعت بالا در بارگذاری برنامه ها، دسترسی به داده ها، و همچنین سرعت خوب در راه اندازی سیستم را می دهد.

7-    عمر باتری

عمر باتری تحت تاثیر متغیرهای زیادی است. از جمله: صفحه نمایش، وضوح صفحه نمایش و کاری که انجام می دهید دارد. اگر شما برنامه هایی که با مقدار زیادی پردازش اجرا می شوند، و یا اگر ویدئو آنلاین  می بنید، و یا تعداد زیادی فایل از طریق شبکه وایرلس انتقال می دهید، باتری خیلی زود تخلیه خواهد شد.

برای ارزیابی باتری از وات ساعت یا میلی آمپر استفاده می شود. برای یک اولترابوک 13.3 باتری با 44wh  یا 50wh بترین نتایج را به شما می دهد.

Micro-usb-3.0-cable

8-    USB 3.0

لپ تاپ حداقل باید دو پورت داشته باشد.به این دلیل که نیاز به وصل کردن هارد برای انتقال داده ها دارید و یا اینکه نیاز به وصل موس معمولی و یا یک صفحه کلید دیگر دارید.

9-    قابلیت امنیتی و TPM

اثر انگشت برای ویندوز 10 تعریف شده است که در ابتدای سیستم وینوز می باشد. که برای امنیت بالای سیستم تعبیه شده است.

10-کیفیت ساخت

برخی از رایانه‏ های دستی در برابر باران و گرد و غبار و برخی از آنها برای محیط آموزشی مناسب هستند و برخی برای محیط نظامی تهیه شده اند.

چگونه سیستمی انتخاب کنیم؟اکثر افرادی که قصد خرید یک سیستم کامپیوتری را دارند.می پرسند چه سیستمی را انتخاب و خریداری کنیم تا تمام نیازهای حال و آینده مان را مرتفع سازد؟

برای خرید یک سیستم مناسب کامپیوتری توجه به 10 فاکتور ضروری می باشد:

1-اندازه

2- کیفیت صفحه نمایش

3- CPU یا پردازنده

4- RAM یا حافظه

5- کیفیت ساخت

6- عمر باتری

7- USB

8- ذخیره سازی

9- کیفیت کیبورد

10- قابلیت امنیتی

https://www.pcworld.idg.com

 

منبع: سندباد