روستای شیخ شبان در چهارمحال بختیاری قطب خاتم ایران

روستای شیخ شبان در چهارمحال بختیاری قطب خاتم ایران

روستای شیخ شبان از توابع شهرستان بن در استان چهارمحال و بختیاری در فاصله 39 کیلومتری شمال غربی مرکز این استان واقع شده که به لحاظ حجم گردشگر یکی از نقاط  جاذب استان چهارمحال و بختیاری محسوب می شود.این روستا به عنوان قطب گل بندی و تولید صنایع دستی خاتم کاری به شمار می رود.

بیش از‎400 نفر در چهارمحال و بختیاری در این رشته فعال اند و سالانه بیش از‎3000 هزار گل یا قامه خاتم در استان تولید و روانه بازار می کنند. ارزش افزوده محصول خاتم‎300 درصد است . با سرمایه گذاری در بخش صنایع دستی می‏توان مهاجرت از روستاها را معکوس کرد و علاوه براین می توان با صادرات آن می توان اقتصاد روستا و استان را رونق بخشید.

خاتم کاری

لازم به ذکر است؛ در سال 95 ، صادرات صنایع دستی رشد 13 درصدی نسبت به سال گذشته داشته و برای رشد و بهبود صادرات ، افزایش سفرها به کشور ایران و آشنا  کردن گردشگران کشورهای مختلف با صنایع دستی ایرانی به این روند کمک شایانی می نماید. صنایع دستی از محصولاتی که باید به آن بها داد ، زیرا این صنعت به‌ عنوان مکمل صنعت گردشگری ، در بخش اشتغال‌ هم می تواند موثر واقع شود. صادرات در این صنعت باعث صادرات فرهنگ ، اصالت و هنر اصیل ایرانی می شود.

 

خاتم کاری چیست؟

هنر خاتم کاری عبارت است از قرار دادن قطعات کوچک مثلثی در کنار هم و ایجاد اشکال هندسی با استفاده از مواد اولیه مربوطه. مواد اولیه مصرفی در این هنر شامل: چوب های سه گوش عناب، نارنج، فوفل، آبنوس، فلز برنج، مس، نقره و طلا به شکل مفتول های نازک، استخوان شتر، عاج فیل، چسب چوب یا سریش می باشد و شاید به علت دقت و حوصله زیاد استادان این هنر و همچنین ظرافت و ریزه کاری های موجود در این هنر است که خاتم یعنی ختم هنرها نامیده شده است.

مواد و مصالح خاتم سازی
چوب: چوب فوفل، آبنوس، عناب، شاه چوب، آزاد، بقم، نارنج و چوب شمشاد.
فلز: مفتول های طلایی یا نقره ای، مس، برنج، آلومینیوم.
استخوان: استخوان ساق پا و دست شتر یا اسب، عاج فیل، استخوان مصنوعی
رنگ سبز:این رنگ از ترکیب نشادر، براده مس و سرکه تهیه می شود. استخوان های بریده شده را در ظرف حاوی محلول رنگی می ریزند و مدت شش ماه در معرض نور خورشید قرار می دهند. امروزه از آنجائیکه تهیه استخوان شتر مشکل است، از چوب نارنج به جای استخوان شتر استفاده می کنند و برای رنگ کردن آن، از رنگ سبز مخصوص رنگرزی پشم استفاده می کنند.

خاتم کاری شیخ شبان

صنایع دستی خاتم با هدف حمایت از تولیدکنندگان و هنرمندان ایرانی در سال 1373 وارد حرفه صنایع دستی شده و اقدام به فروش و بازاریابی آن می کند. صنایع دستی خاتم، عرضه کننده هنرهای اصیل و سنتی ایران از قبیل: قلمزنی، قالی و گلیم، خاتم کاری، منبت کاری، مینا کاری می باشد.

شرکت سندباد با فراهم آوردن مجموعه کامل از محصولات و خدمات در هدایا و صنایع دستی سعی دارد با حمایت از صنایع دستی بتواند حمایتی هرچند اندک از فعالین این حوزه داشته باشد.