رایج ترین کپسول‏های آتشنشانی

رایج ترین کپسول‏های آتشنشانی

کپسول اتشنشانی

آب آتشنشانی

کاربرد

آتش سوزی مواد جامد آلی مانند چوب، پارچه، کاغذ، پلاستیک، زغال سنگ و …

خطرناک:

در موارد آتش  روغن و لوازم الکتریکی استفاده نمی شود. همین حالا قیمت ها را مقایسه کن بلیط هواپیما

چگونگی کارکرد

آب دارای اثر خنک کنندگی بزرگی بر روی سطح احتراق بوده و در نتیجه باعث کاهش میزان تجزیه در اثر حرارت احتراق می شود.

 کپسول اتشنسشانی

کپسول اسپری آب (آب قابل ازدیاد)

کاربرد

آتش سوزی های شامل مواد جامد آلی مانند چوب، پارچه، کاغذ، پلاستیک، کاغذ، زغال سنگ و …. این کپسول در مقایسه با کپسول قبلی قابلیت بالاتری برای مقابله با آتش را دارد. این کپسول با ظرفیت 3 و 6 لیتری موجود است.

خطرناک

در آتش روغن و ابزار الکترونیکی استفاده نمی شود.

چگونگی کارکرد

آب دارای اثر خنک کنندگی فراوانی بر روی سطح احتراق بوده و در نتیجه میزان تجزیه در اثر حرارت احتراق را کاهش می دهد. در عوض از یک نازل اسپری با فشار بالاتر، که اسپری خوبی فراهم کرده، استفاده شده است. این کار اجازه می دهد تا مقدار معینی از آب به صورت قابل ملاحضه ای سطح بزرگی از آتش را پوشش دهد. این باعث می شود تا با تشکیل بخار بیشتر خاموش کردن احتراق سریع تر شود. همچنین با سورفاکتنات می تواند آب به عمق بیشتری نفوذ کرده و اثربخشی کپسول را افزایش دهد.

کپسول اتشنشانی

Water Mist Extinguisher (‘Dry’ Water Mist)

کاربرد

اولین کپسول قابل حمل برای مقابله با طیف گسترده ای از خطرات و با رتبه بندب A، B، C و همچنین خاصیت خاموش کنندگی برای روغن ها (کلاس F). این مدل با استفاده از دی الکتریک 35K می تواند در آتش های الکتریکی (تا 1000 ولت) استفاده می شود اگر فاصله ایمنی یک کمتر رعایت شود، با غباری که درست می کند الکتریسته را هدایت نمی کند و خاموش می کند، کپسول های سری E نیز حاوی آب دییونیزه است که جریان الکتریکی را منتقل نمی کند.

چگونگی کارکرد

آب به ذرات میکروسکوپی تبدیل شده، غبار آب آتش را سرد و خفه می کند. غبار نیز سد ایمنی بین کاربر و آتش بوده، که باعث حفظ فرد از تماس با حرارت می شود.

 

کپسول اتشنشانی

کپسول پودری (چند منظوره) آبی

کاربرد

در آتش هایی که شامل مواد جامد آلی، مایعات مانند گریس، مواد نفتی، روغن، رنگ، بنزین و … استفاده می شود. همچنین این کپسول را می توان در آتش گاز استفاده نمود.

خطرناک

برای تجهیزات برقی ایمن می باشد، اگرچه بین فضای تجهیزات نفوذ نمی کند و به راجتی ممکن است آتش دوباره شعله ور شود. این نوع از کپسول آتش را به خوبی سرد نمی کند و باید مراقب بود تا آتش دوباره شعله ور نشود. در آتش های شدید اثاثیه مانند لوازم خانگی و یا ملافه و تشک اتش سوزی می تواند دوباره شروع شود. این کپسول ها برای استفاده در فضای محصور توصیه می شود.

چگونگی کارکرد

تقریبا تمامی اجزای کپسول با واکنش های شیمیایی برای سرد کردن آتش کاربرد دارد. به این ترتیب این پودر متزلزل کردن سریع شعله های آتش را فراهم می کند، اما ممکن است آتش را به طور کامل سرکوب نکند.

 کپسول اتشنشانی

کپسول پودر خشک (پودر ویژه)

کاربرد

این پودر به صورت تخصصی برای مقابله با آتش فلزات قابل اشتعال مانند لیتیوم، منیزیم، سدیم یا آلومینیوم زمانی که به شکل براده یا پودر باشد طراحی شده است.

خطرناک

از تماس آب با فلز در حال سوختن و پودر ممانعت کنید.

چگونگی کارکرد

این کپسول با تشکیل لایه ای بر روی فلز آن را ایزوله کرده و با جلوگیری از ورود اکسیژن جو و واکنش با فلز آتش را خفه می کند.

کپسول اتشنشانی

کپسول فوم (AFFF) کرم

کاربرد

این کپسول برای مواد جامد و مایعات مانند رنگ وبنزین مناسب است اما برای روغن توصیه نمی شود. این کپسول برای آتشناشی از الکتریسته با 35kV و فاصله ایمنی یک متر تست شده است.

خطرناک

برای آتش روغن و تراشه استفاده نمی شود.

چگونگی کارکرد

آنها به طور عمده مبتنی بر آب هستند، با یک عامل فوم ساز به طور که کف ایجاد شده بصورت مایع بر روی سطح در حال سوختن شناور شده و مانع از تعامل بین شعله های آتش و سطح احتراق می شود.

 

کپسولگازدیاکسیدکربن

کاربرد

اطفاءحریقتجهیزاتالکتریکی، در حال حاضر در سرورهای رایانه ای بزرگ استفاده می شود.

خطرناک

برای آتش روغن استفاده نمی شود. این نوع از کف به خوبی سرد نمی کند و شما باید اطمینان حاصل کنید که آتش دوباره شعله ور نشود.

دود حاصل از کپسول CO2 می تواند در فضای بسته باعث خفگی شود، بنابراین تهویه فضا باید سریعا انجام شود.

چگونگی کارکرد

کپسول دی اکسید کربن خفه کننده آتش است. دی اکسید کرب اکسیژن موجود در هوا را جابجا می کند. با این حال، اگر دی اکسید کربن از بین برود، و اجازه دسترسی به اکسیژن فراهم شده و آتش می تواند دوباره شعله ور شود.

 

منبع : سندباد