توسعه پالایشگاه‏های زیستی و تحقق رویای بازیافت زیست توده‏ ها

توسعه پالایشگاه‏های زیستی و تحقق رویای بازیافت زیست توده ‏ها

توسعه پالایشگاه‏های زیستی و تحقق رویای بازیافت زیست توده‏ها

زیست توده چیست؟

زیست توده سوختی از مواد آلی است، و یک منبع تجدیدپذیر و پایدار انرژی برای ایجاد برق و یا دیگر اشکال نیرو مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی از نمونه های مواد تشکیل دهنده سوخت زیست توده عبارتنداز:

ضایعات چوب؛

بقایای جنگل؛

کود کشاورزی؛

برخی از پسماند ضایعات.

پالایشگاه‏های زیستی و یا استفاده از زیست توده‏ها به عنوان خوراک و بازیافت محصولات همراه با تأمین انرژیهای مورد نیاز این مراکز از زیست توده‏ها با استقبال گسترده ای در بسیاری از نقاط دنیا روبرو شده‏اند. بلیط هواپیما

این پالایشگاه ها، رقیب پالایشگاه های فسیلی بوده و مهم ترین تفاوت آنها را باید استفاده از خوراک‏های تجدیدپذیر در مقابل خوراک های نفتی و شیمیایی دانست. استفاده از زیست توده ها، مزایای چشمگیری داشته و آنها به موادی پرارزش و ارزان قیمت تبدیل می گردند. تولید محصولات پرارزش می تواند راه را برای سودآوری بیشتر هموار نموده و شاهد توسعه بیش از پیش آنها باشیم. یکی از ویژگی های جذاب این فناوری نیز استفاده از انرژی تولید شده برای  فرآیند پالایشی در این مراکز است.

توسعه پالایشگاه‏های زیستی و تحقق رویای بازیافت زیست توده‏ها

جایگزینی برای بشکه های نفت

در شرایط کنونی، اکثر پالایشگاه های زیستی ترجیح می دهند به دلیل مشوق های دولتی و یارانه های پرداخت شده، در بخش تولید دیزل زیستی فعالیت نمایند.

وزارت کشاورزی ایالات متحده از سال 2009 میلادی تا کنون از تأسیس پالایشگاه های زیستی حمایت مالی نموده و در این مدت، بیش از 181 میلیون دلار تسهیلات به شرکت های فعال در این صنعت پرداخت شده است.

آمریکایی ها به عنوان یکی از رهبران بازار پالایشگاه های زیستی در دنیا، تمرکز زیادی بر استفاده از ذرت برای تولید اتانول و به کارگیری سویا برای تولید دیزل زیستی به عنوان دو خوراک این پالایشگاه ها داشته اند. سایر خوراک ها نیز عباتنداز: جلبک، نیشکر و ضایعات چوب.

پالایشگاه های زیستی، منافع زیادی برای اقتصادهای محلی دارند و با تولید و مصرف انرژی مورد نیاز، مشاغل سبز زیادی در یک منطقه ایجاد می شود. با توسعه فناوری ها و پژوهش های زیستی می توان شاهد توسعه پرشتاب این فناوری بود و با تعهدات دولت ها در مسیر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، امیدواری ها برای گسترش پالایشگاه های زیستی، دو چندان شده است.

منبع : سندباد