ساختمان سبز

ساختمان سبز

ساختمان سبز، به دسته‏ای از ساختمان ها گفته می شود که در برابر حفظ منابع زیست محیطی در طول عمر یک ساختمان از زمان طراحی و احداث تا بهره برداری و بازسازی، متعهد می باشد. در این ساختمان های دوستدار طبیعت، علاوه بر این که استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در آن اولویت دارد و مصرف انرژی آن ناچیز می باشد، مصالح آن نیز از منظر زیست محیطی، مورد ارزیابی قرار می گیرد. هدف نهایی ساختمان، استفاده بهینه از منابع و کاهش تأثیر منفی ساختمان بر محیط زیست می باشد. احداث ساختمان های سبز یا ساختمان های سازگار با محیط زیست می تواند راهکاری مناسب جهت کاهش آلودگی های ناشی از مصرف سوخت فسیلی و افزایش بهره وری انرژی در ساختمان ها در کلان شهرها باشد. یکی از مهم ترین اهداف ساختمان، کاهش مصرف انرژی گرمایشی، سرمایشی و الکتریکی و همچنین افزایش بازده انرژی ساختمان می باشد. به منظور کاهش مصرف انرژی و ایجاد ساختمان و املاک باید  طراحان ساختمان،اتلافاتانرژیموجوددرساختمانرا کاهش دهند. در نتیجه راهکار موجود، استفاده از پنجره هایی با عملکرد بسیار بالا و عایق کاری دیوارها، بام و کف ساختمان می باشد. استراتژی که در احداث ساختمان سبز توسط مهندسان انرژی به کار گرفته می شود، طراحی ساختمان با دیدگاه استفاده از انرژی خورشیدی است که اغلب در ساختمان های با مصرف بهینه انرژی اجرا می گردد. در این ساختمان ها موقعیت پنجره ها، دیوارها، ایوان ها، سایبان ها و درخت ها باید طوری جهت یابی شوند که موجب ایجاد سایه در تابستان و بیشتری به رهخورشیدیدرزمستانشزوند. علاوه بر آن، مکان مناسب پنجره می تواند باعث افزایش میزان ور روشنایی روز و کاهش مصرف انرژی الکتریکی روشنایی در طول روز گردد. از جمله راهکارهای موثر در این بخش می توان به موارد زیر اشاره کرد: انرژی خورشیدی فعال ، انرژی خورشیدی غیرفعال، انرژی الکتریکی خورشیدی، استفاده از فضای سبز بر روی بام ساختمان و استفاده از سیستم مدیریت هوشمند ساختمان. بلیط هواپیما

ساختمان سبز

ساختمان سبز یا به عبارتی معماری سبز؛ به معنای کاهش مصرف انرژی، کاهش تولید گاز دی اکسید کربن، جلوگیری از تغییرات کنترل نشده آب و هوایی، کنترل مصرف منابع طبیعی و حفظ محیط زیست است. معماری سبز، روندی است که با محیط زیست و حفظ منابع طبیعی سازگار در طول چرخه عمر ساختمان، سازگار می باشد. از ایده گرفته تا طراحی، ساخت‏و‏ساز، بهره برداری، نگهداری، تعمیر و تخریب آن با محیط زیست سازگار بوده و ساخت آن نیازمند همکاری متقابل اعضای تیم طراحی می باشد.

اگر چه تکنولوژیهای روز به طور پیوسته توسعه یافته ‏اند تا تکمیل کننده فعالیت ها در ساخت ساختمانی سبزتر باشند، ساختمان های سبز طراحی شده اند تا از تأثیر کلی محیط ساخته شده بر سلامتی انسان و محیط زیست از طریق استفاده بهینه از انرژی، آب و دیگر منابع، محافظت کنند.

منبع : سندباد