نخستین فهرست ملی و جامع کالاها و مصالح ساختمانی استاندارد و معتبر ایران

نخستین فهرست ملی و جامع کالاها و مصالح ساختمانی استاندارد و معتبر ایران

برای اولین بار در ایران آذر ماه 1395 نخستین فهرست ملی و جامع کالاها و مصالح ساختمانی استاندارد و معتبر ایران رونمایی شد. این اثر ملی هم اینک از طریق دبیرخانه اجرایی کتاب سال استاندارد ایران در اختیار همه ی فعالان صنعت ساختمان ایران می باشد.http://www.ketabestandard.com

در این اثر تمامی سازندگان و عرضه کنندگان و تامین کنندگان و ناظران و طراحان فعال در صنعت ساختمانی استاندارد و یا با تاییدیه مرکز تحقیقات راه و شهرسازی دسترسی خواهند داشت .

 

انواع مصالح ساختمان

مصالح ساختمانی، عبارت است از موادی که برای ساخت‌وساز استفاده می‌شوند. مصالح ساختمان خود به دو دسته اصلی تقسیم می شوند

مصالح ساختمانی

1-    مصالحی که به صورت طبیعی ایجاد می‌شوند (مانند رس،ماسه، چوب، سنگ و حتی شاخ و برگ‌های کوچک)، برای ساختن یک ساختمان کاربرد دارند.

مصالح ساختمانی

2-    مصالحی که از مواد ساخته شده  توسط انسان نیز به صورت ترکیبی، در ساخت‌وساز استفاده می‌شوند (آجر، سیمان، بتن، پلاستیک، چوب، کامپوزیت ها و …). در بسیاری از کشورها، تولید مصالح ساختمانی به صورت یک صنعت درآمده‌است.

در یک دسته بندی جزیی تر می توان مواد و مصالح و فرآورده های ساختمانی به صورت زیر طبقه بندی شده اند:

- آجر،سفال و کاشی و سرامیک

- سنگ ساختمانی

- سنگدانه

- سیمان و فرآورده های آن

- آهک،گچ وفرآورده های آنها

- ملات‏ های بنایی

- فلزات وفرآوردههای آنها

- چوب و فرآوردههای آن

- قیر و قطران

- شیشه

- رنگ و پوشش‏های تزیینی

- پلاستیک‏های ساختمانی

- پلاستیک‏های ساختمانی

نکاتی که باید در ساختمان سازی با توجه به شرایط ایران توجه داشت

1-     با توجه به زلزله خیز بودن کشور ایران و به منظور سبک سازی وکاهش جرم ساختمان، توصیه می شود مصالحی مقاوم وسبک با دارا بودن حداکثر نسبت مقاومت به وزن انتخاب و به کار برده شود تا علاوه برایمنی بیشتر اثر نیروهای زلزله برساختمان نیز کاهش یابد.

2-     مهندسان طراح باید با توجه به مشخصات ساختمان و تأسیسات،مواد و مصالح و فرآورده های ساختمانی مناسب را انتخاب و حداقل مشخصات آنها را مطابق طرح معرفی نمایند. مشخصات ارائه شده در طرحها باید با مفاد این مبحث هماهنگی داشته باشد.

3-     در مواردی که مقررات ملی،الزاماتی برای هر دسته از مصالح ارائه شده باشد، رعایت آنها نیز الزامی است.

مجموعه عظیم سندباد با همکاری با شرکت های که خدمات خود را با استانداردهای داخلی و خارجی ارائه می دهند همکاری می نماید. و سعی کرده است به ارائه خدمات مشاوره در زمینه های  مختلف صنعت ساختمان سازی، همکاری آموزشی و مشاوره ای در طراحی و پیاده سازی واحدهای صنایع و فراهم آوردن درگاه امن برای خرید و فروش  ما به دنبال ایجاد فرصت های جدید  برای کسب و کار در زمینه ساختمان سازی است.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>