بردهای مدار چاپی چیست؟

بردهای مدار چاپی چیست؟

بردهای مدار چاپی از ورق هایی از جنس کاغذ و یا ورقه های از الیاف شیشه آغشته به رزین فنولیک اپوکسی، پلی استر، تفلون و یا ازجنس سرامیک و … تهیه شده که می توانند سخت و یا نرم و قابل انعطاف بوده که بر روی یک طرف یا دو طرف آن لایه ای نازک از ورق مس را می نشانند سپس مدارهای الکترونیکی طراحی شده را به روش فلزبری و آبکاری، اصطلاحا بر روی آنها چاپ می نمایند سپس قطعات الکترونیکی و الکتریکی را بر روی این صفحات نصب و اتصلات بین قطعات از لحیم کاری پایه قطعات به مدارات هادی چاپ شده برقرار می گردد. به عبارت ساده تر یک مدار چاپی قطعه ای است شامل پایه ای نارسانا که فلز مس بر روی آن پوشانده شده سپس در اثر فعل و انفعالات مختلف شیمیایی و آبکاری، مس تبدیل به سیم هایی خواهد شد که قطعات الکترونیکی مدار را به همدیگیر متصل می نمایند. بلیط هواپیما

بعضی از انواع وسایل الکترونیک که مدار چاپی در آن به کار رفته است شامل: صفحه نمایش رایانه، سیستم مخابراتی اپراتوری خودکار، CPU، چاپگر، گوشی تلفن، میکروفن، تلفن، منبع تغذیه، آژیر، دزدگیر، تلفن همگانی، تلوزیون، رادیو پخش خودرو، رادیو ضبط، چشم الکترونیکی، مانیتورینگ، انواع ساعت های حضور و غیاب و .. می باشد.

بردهای مدار چاپی چیست؟

انواع بردهای چاپی

بردهای مدار چاپی دارای انواع مختلفی از تقسیم بندی های استاندارد شده می باشند اما متداول ترین این تقسیم بندی شامل موارد زیر است:

1-    یک طرفه single side

2-    دو طرفه double side

3-    دو طرفه متالیزه double side pth

4-    چندلایه multilayer

5-    انعطاف پذیر flexible

6-     نیمه سخت flexi-rigid

بردهای مدار چاپی چیست؟

فرایند تولید

کارخانه مدار چاپی از 10 قسمت تشکیل می شود که عباتنداز:

1- فیلم و لیتوگرافی

2- مکانیک شامل پلیسه کاری و سوراخ کاری

3- واحد فتورزیست یا لمینت

4- واحد امور شیمیایی و آبکاری

5- واحد چاپ سیلک

6- واحد بردهای چندگانه

7- واحد کنترل کیفیت

8- واحد تعمیرات و نگهداری

9- واحد پژوهش و تحقیقات

10- واحد ستاد

در کارخانه های مختلف بنا بر نیاز و حجم کارخانه بعضی از قسمت ها در هم ادغام می شوند. برای نمونه، واحد فیلم و لمینت در هم ادغامم شده و یک واحد را تشکیل می دهند و یا در بعضی موارد واحد پژوهش و تحقیقات و یا بردها یچندلایه، حذف می شود.

بایستی بدانیم قلب تپنده دستگاه های الکترونیک، بردهای مدار چاپی قطعه ای است بسیار مهم به نام برد مدار چاپی، که امکان استفاده از آن دستگاه ها را برای ما فراهم می نماید. مدار چاپی نیز قطعه ای است شامل صفحه نارسانا که فلز مس بر روی آن پوشانده شده، سپس در اثر فعل و انفعالات مختلف مس تبدیل به سیم هایی خواهد شده که قطعات الکترونیکی مدار را به همدیگر متصل می نماید در فرایند ساخت این قطعه آبکاری، نقشی حساس و بی بدیل دارد در صورت نبود آبکاری دستیابی به انقلاب ارتباطات در این وسعت باور نکردنی، هرگز میسر نمی گردد.

منبع : سندباد