معرفی و کارکرد بلبرینگ

معرفی و کارکرد بلبرینگ

بیرینگها (یاتاقانها) را می توان به عنوان قلب ماشین آلات در تمام صنایع در نظر گرفت . نقش اصلی بیرینگ در تمام ماشین آلات ایجاد بستر مناسب حرکت و تحمل بار است . لذا کوچکترین خلل در کارکرد بیرینگها، ماشین آلات را از کار مؤثر یا حرکت بازمی دارد . چون اصطکاک و سایش در اجزای مکانیکی غیرقابل اجتناب است، بیرینگها هم به مرور دچار فرسایش می شوند و عمر مفیدشان به سر می آید و باید تعویض شوند . از اینرو، بیرینگها از جمله قطعات مصرفی محسوب می شوند و همواره در زمره سبد خرید کارخانه ها قرار دارند.
کارکرد مناسب بیشتر ماشین ها و دستگاه های صنعتی به طور قابل ملاحظه ای به حرکت هموار و یکنواخت بستگی دارد . در کاربردهای صنعتی بیرینگ به عنوان اجزای مکانیکی بحرانی شناخته می شوند و یک عیب اولیه در این اجزاء اگر به موقع تشخیص داده نشود به از کار افتادگی کلی دستگاه منجر می شود و امکان دارد برخی مواقع سبب یک خرابی فاجعه بار گردد. عیوب بیرینگها امکان دارد در هنگام استفاده یا در هنگام فرایند ساخت آنها ایجاد شود و تشخیص این عیوب برای پایش وضعیت و نیز برای ارتقای کیفیت بازرسی یاتاقان ها بسیار مهم است . (اگر قصد سفر را دارید خرید بلیط هواپیما خود را رزرو نمایید )

معرفی و کارکرد بلبرینگ

بلبرینگ گونه ای از یاتاقان ها هستند که در ابزارهای مختلف کاربردهای وسیعی دارند . این ادوات می توانند هم بارهای شعاعی و هم بارهای محوری را تحمل کنند و معمولاً در جاهایی به کار می روند که بار به نسبت کوچک باشد .
در یک بلبرینگ بار از لایه خارجی به ساچمه ها اعمال می شود و از آنجا فشار به لایه داخلی منتقل می گردد . با توجه به کروی بودن ساچمه ها، نقطه تماس آنها با لایه های درونی و بیرونی بسیار کوچک خواهد بود، در نتیجه می توانند بسیار نرم حرکت کنند؛ از سوی دیگر با توجه به کوچک بودن محل تماس، اگر فشار بیش از حدی به گوی ها وارد شود می تواند موجب تغییر شکل یا خردشدن آنها گردد .
واژه بلبرینگ از دو بخش بال به معنای گوی و بیرینگ به معنای تحملکردن تشکیل شده است . اساس کار بلبرینگ ها بر این است که مانع کشیده شدن سطوح روی یکدیگر می شوند و سطح تماس را نیز کاهش می دهند؛ در نتیجه اصطکاک بین سطوح به شدت کاهش می یابد.

منبع : سندباد

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>