فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک در کشاورزی

در آستانه‌ هزاره‌ سوم‌، هنوز توسعه‌ پایدار، امنیت‌ غذایی‌ و مسائل‌ وابسته‌ به‌ آن‌ مهم‌ترین‌چالش‌های‌ جهانی‌ محسوب‌ می‌شوند که‌ پاسخی‌ امیدوارکننده‌ به‌ آن‌ها داده‌ نشده‌ است‌ ونوآوری‌های‌ فن‌شناختی‌ در عرصه‌ اطلاعات‌ می‌بایست‌ به‌کار گرفته‌ شوند تا بتوانند در این‌عرصه‌ها نیز اثربخشی‌ و کارایی‌ مطلوب‌ داشته‌ باشند.

توسعه‌ کشاورزی‌

یکی‌ از بارزترین‌ نوع‌ اطلاعات‌ مفید در توسعه‌ کشاورزی‌ اطلاعات‌ بازار و قیمت‌هاست‌.قیمت‌ها از مهم‌ترین‌ عوامل‌ محرک‌ تولید است‌ و تفاوت‌ قابل‌ توجه‌ بین‌ قیمت‌محصول‌ در مزرعه‌ و در بازار مصرف‌ می‌تواند از طریق‌ اطلاع‌رسانی‌ به‌ موقع‌ در زمینه‌قیمت‌ها و عرضه‌ و تقاضا و کشش‌ بازار به‌ نحو مطلوبی‌ کاهش‌ یابد. براساس‌ برخی‌ مطالعات‌، تجارت‌ الکترونی‌ (e-commerce) می‌تواند با کنارگذاشتن‌ برخی‌ واسطه‌ها، درآمد تولیدکنندگان‌ فقیر را ازطریق‌ ارائه‌ قیمتهای‌ نهایی‌ گاه‌ تا 10 برابر درآمد معمول‌ آن‌ها افزایش‌. فن‌آوری‌های‌ارتباطات‌ و اطلاعات‌ می‌توانند، از طریق‌ مرتبط ساختن‌ کشاورزان‌ با بازارها، فعالیت‌های‌اقتصادی‌ افراد دور از دسترس‌ را بهبود بخشند و کسب‌ و کار در نواحی‌ روستایی‌ توسعه‌نیافته‌را رونق‌ بیش‌تری‌ بدهند. قیمت‌ نهاده‌های‌ مصرفی‌ مزرعه‌ (مانند کود، سم‌ و بذر) و نیز قیمت‌های‌ ماشین‌آلات‌ وادوات‌ و همچنین‌ استانداردهای‌ کمی‌ و کیفی‌ محصولات‌، قوانین‌ صادرات‌ و واردات‌ و نظیرآن‌ها نیز اطلاعات‌ مهمی‌ هستند که‌ می‌بایست‌ به‌روز در اختیار بهره‌برداران‌ قرارگیرند.

 

کشاورزی

کارآفرینی در بخش کشاورزی

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک دو حوزه‌ی اصلی در رشد و توسعه‌ی استارتاپ‌ها به شمار می‌روند. وقتی اخبار کارآفرینی را مطالعه می‌کنیم اکثر کسب و کارهای کشاورزی‌ که راه‌اندازی می‌شوند را در این دو حوزه می‌یابیم. بسترهای مناسبی که به لطف گسترش اینترنت در سال‌های اخیر ایجاد شده این امکان را به کارآفرینان می‌دهد تا با استفاده از فناوری اطلاعات و قابلیت‌های موجود در بخش تجارت الکترونیک با راه‌اندازی کسب و کارهای جدید نیازهای مشتریان را پاسخ بدهند. یکی از حوزه‌هایی که هنوز در بسیاری از کشورها رشد و توسعه‌ی کافی پیدا نکرده‌است، بخش کشاورزی است. بخشی که استارتاپ‌ها هنوز آن‌طور که باید و شاید وارد آن نشده‌اند. کارآفرینی در بخش کشاورزی می‌تواند فرصت‌های خوبی را نصیب کارآفرینان جوان بکند. نگاهی به تغییرات اخیر این بخش در کشورهای توسعه یافته و صنعتی قابلیت‌های بزرگی که در بخش کشاورزی نهفته است را به خوبی نشان می‌دهد.

کشاورزی و غذا

سند باد از طریق شبکه رایانه‏ای در حوزه کشاورزی ، شیلات، دام و طیور با پوشش دهی عملیات داشت، کاشت و برداشت و صنایع تبدیلی  فرصتی برای فعالین در حوزه کشاورزیی و صنایع غذایی فراهم نموده است تا بتوانند با صرف هزینه  و وقت اندک به اطلاعات و منابع مورد نیاز دست یابند. در این مجموعه از همکاری شرکت های و کارخانه های معتبری همچون فرآورده‏های لبنی دامدارن، شرکت صنایع لبنی اراک (صلا)، نوشین لاهیجان، صنایع غذایی ایران، بینالود، آلکان،دامیاران جامع و غیره بهره جسته است.