حل مشکلات ناباروری در موش با چاپ تخمدان سه بعدی (3D)

حل مشکلات ناباروری در موش  با چاپ  تخمدان سه بعدی (3D)

یک تیم تحقیقاتی در مرکز Northwestern به‌تازگی موفق شدند با بهره‌گیری از فناوری چاپ سه‌بعدی، موش ناباروری را بارور کنند. آنها برای این کار، تخمدان‌های موش را با تخمدان‌هایی که با فناوری سه‌بعدی حاصل شده بود جایگزین کردند. تخمدان‌های سه‌بعدی، منافذ تخمدان‌ها یا کیسه‌های پرآبِ حاوی تخم‌های نابالغ را در خود نگهداری می‌کنند. تخمدان‌های جدید از این منفذها و تخم‌ها تا زمان تخمک‌گذاری، بارداری و وضع حمل محافظت می‌کنند.بلیط هواپیما

چاپ سه بعدی

کلید موفقیت این تحقیق، ساختار ماده‌ای است که در چاپ سه‌بعدی به کار رفته است. این ماده باید از مواد ژلاتین ساخته شده باشد تا بدن آن را دفع نکند. از طرفی نباید زیاد نرم باشد چون احتمال دارد در طول جراحی و عمل پیوند خُرد شده و از بین برود. در نمونه‌های مشابه این تحقیق که در گذشته انجام شده، ساختار ماده مورد نظر بیشتر از آب تشکیل شده بود که باعث شُل و نامقاوم شدن و در نتیجه متلاشی شدن آن شده است. محققان با برداشتن تخمدان هفت موش و جایگزینی آن با تخمدان مصنوعی آزمایش را انجام دادند. سه عدد از این موش ها نوزادن خود را سالم به دنیا آورند.
چاپ سه بعدی

تیم Northwestern از ماده ژله‌مانندی به نام کلاژن بهره برد؛ این ماده دارای لایه‌های متعددی است که آن را محکم و بادوام می‎سازد. متأسفانه فعلاً نمی‌توان این تخمدان‌های سه‌بعدی را مستقیماً در بدن انسان کار گذاشت. منفذهای پوست انسان نسبت به موش بسیار بزرگتر است و سریع‌تر رشد می‌کند بنابراین، لازم است شکل فعلی تخمدان‌های چاپ سه‌بعدی تغییر یابد. اما می‌توان امیدوار بود که در آینده‌ای نزدیک از این فناوری برای درمان زنان نابارور بهره برد.

منبع : سندباد