استخراج گاز طبیعی

امار استخراج گاز طبیعی

سالانه قریب به هفتصد بیلیون یارد مکعب (بیش از پانصد میلیون متر مکعب) گاز از چاه‏های نواحی مختلف جهان بدست می‏آید. قسمت اعظم این گازها قابلیت سوختن دارد که به آن «گاز طبیعی» می‏گوییم. این گاز که در گذشته به‌ آن گاز با طلاق هم گفته می‏شد،‌ دارای هشتاد تا نودوپنج درصد متان است. (متان از انواع هیدروکربن هاست.)

بعضی از چاه‏ها،‌ مولّد گازهای غیرقابل احتراق یا گازهای بسیار سمّی از قبیل دی اکسید کربن، ‌دی اکسید گوگرد یا سولفید هیدروژن هستند. در بعضی موارد نادر نیز ممکن است گازهای خنثی یا گازهای بی‏اثری از قبیل هلیوم، نئون و آرگون تولید کنند. گازهای گوگرددار غالباً منشاء آتشنشانی دارند و در لایه‏های بسیار پایین زمین تشکیل می‏شوند.

گازشهری

گاز طبیعی

گاز طبیعی، یا بعبارت دقیق‏تر، نوعی هیدروژن قابل احتراق (عمدتاً متان)،‌ معمولاً در نقاطی یافت می‏شود که در آن جاها احتمال وجود نفت نیز می‏رود. بسیاری از چاه‏ها نوعی گاز طبیعی تولید می‏کنند که اصطلاحاً به آن گاز تَر می‏گویند. این گاز حاوی مقداری بخار نفت است که می‏توان آن را جدا کرد و به مصرف سوخت رسانید. حدود ده درصد از بنزین مصرفی در ایالات متحده از همین منبع تولید می‏شود. گاز طبیعی خشک، علاوه بر متان، غالباً شامل مقادیر اندکی از گازهای دیگری نیز هست که عبارتند از: اکسید کربن، هیدروژن،‌ هلیوم، نئون، آرگون و ازت. گاز طبیعی در تأمین سوخت جهت تولید انرژی نقش مهمی ایفا می‏کند. میزان تولید سالانه انرژی از گاز طبیعی برابر با انرژی حاصله از سیصد و پنجاه میلیون تُن زغال سنگ است. مقدار معتنابهی از گاز طبیعی از طریق خطوط عظیم لوله از چاه‏ها به مراکز صنعتی و شهرهای بزرگ حمل می‏شود و به مصرف تولید حرارت صنعتی و خانگی می‏رسد؛ قسمتی نیز بعنوان سوخت موتورهای گازسوز تولیدکننده برق مورد استفاده قرار می‏گیرد؛ همچنین، بخشی از آن،‌ که دائماً در حال افزایش است، پس از طی مراحل تصفیه شمیایی، به مواد دیگری از قبیل سوخت ماشین (بنزین و گازوئیل)،‌ پلاستیک،‌ الیاف مصنوعی، لاستیک مصنوعی، ضد یخ، الکل، حلاّل‏ها، حشره‏کش‏ها و سموم تبدیل می‏شود.

علاوه بر چاه‏های طبیعی گاز، تعداد روزافزونی چاه مصنوعی نیز برای استخراج منابع زیرزمینی گاز حفر می‏شود که فشار گاز بعضی از آنها به بیش از 20000 پوند بر اینچ مربع (حدود 140 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع) می‏رسد، گاهی از مخازن قبلی گاز (چاه‏های مصرف‏شده) بعنوان انبار زیرزمینی برای نگهداری گاز طبیعی استفاده می‏شود که ممکن است قبلاً از طریق تصفیه شیمیایی، محتویات بنزین آن را جدا کرده باشند. ظرفیت بعضی از این مخازن، 5/1 بیلیون یارد مکعب (حدود یک بیلیون متر مکعب) است.

منبع : سندباد

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>