چرخ خیاطی ها چگونه بوجود آمدند

تاریخچه چرخ خیاطی ها

بخیه ‏های چرخ خیاطی با قفل شدن دو نخ در داخل یکدیگر بوجود می آیند. در چرخ‏هایی که ماکوی مرتعش دارند، نخ بالایی را سوزن حمل می کند و نخ زیری از یک ماسوره باز می شود. سوزن، هنگام پایین رفتن، از داخل پارچه می گذرد و نخ را همراه خود از پارچه می گذراند (الف). با بالا آمدن سوزن، نخ در زیر پارچه حلقه‏ای درست می کند. ماکو، که حاوی ماسوره نخ زیری است، از داخل این حلقه می گذرد و نخ زیری را همراه خود از آن عبور می دهد (ب). به این ترتیب، نخ ماکو در داخل حلقه‏ای که با نخ سوزن در زیر پارچه درست شده است، قرار می گیرد. سپس، پارچه به جلو می رود و همزمان، سوزن بدون حرکت باقی می ماند و ماکو به حالت اولیه‏اش برمی‏گردد. مجموعه این حرکات سبب می شود که حلقه بسیار کوچک، کشیده و صاف شود و دو نخ در میان پارچه به هم گره بخورند (ج). با متوقف شدن حرکت پارچه، عمل فوق تکرار می شود (د). با این روش، بخیه‏هایی بوجود می آید که در یکدیگر قفل می شوند و یک خط دوخت (درز) نسبتاً قوی ولی تا حدودی سفت بوجود می آورند و نخ کاملاً کشیده است.

چرخ خیاطی بخیه زنجیری، خط دوختی تولید می کند که قابلیت ارتجاعی بیشتری دارد. این نوع چرخ‏ها فقط با یک نخ کار می کند. این نخ در زیر پارچه به کمک یک قلاب زنجیره می شود (هـ ، و). نمونه این نوع بخیه، سردوزی لبه پارچه است.

همه چیز درباره چرخ خیاطی

چرخ خیاطی ‏های جدید

در چرخ خیاطی ‏های جدید خانگی، غالباً از سیستم قلاب دوار استفاده می شود. شیوه کار این نوع دستگاه به شرح زیر است: سوزن در داخل پارچه فرو می رود و سر قلاب جلو می آید و با آن تماس پیدا می کند (ز). حرکت بازگشت سوزن حلقه‏ای درست می کند که سر قلاب در داخل آن قرار می گیرد (ج). قلاب، حلقه را که جلوی آن در شیار قاب ماسوره نگه داشته شده است، بزرگ می کند (ط)، در حالی که نوک قلاب، طرف دیگر حلقه نخ بالایی را از روی ماسوره می کشد (ی). حلقه از نوک قلاب درمی‏رود و اهرم بالابرنده نخ (به تصویر صفحه مقابل رجوع کنید) نخ اضافی را می کشد (ک). در طول بازشدن نخ از دور قرقره، آن سمت از حلقه که در شیار نگه داشته شده بود، رها و کشیده و محکم می شود. (ل).

 چرخ خیاطی ها چگونه بوجود آمدند

چرخ خیاطی‏ های خانگی

چرخ خیاطی‏ های خانگی امروزی را معمولاً‌ یک موتور الکتریکی، از طریق یک تسمه یا زنجیره به کار می اندازد. حرکت دورانی از محور فوقانی به لنگ محرک اهرم بالابرنده نخ منتقل می شود. بعلاوه، محور پایینی (محور محرک قلاب‏دار) حرکت خود را بوسیله یک زنجیر یا تسمه از محور فوقانی می گیرد. بادامک خارج از مرکزی که روی محور بالایی نصب شده است، میله‏های خارج از مرکز را به حرکت درمی‏آورد و در نتیجه مکانیسم پیش‏بر را که در زیر صفحه پایه قرار دارد به کار می اندازد و پارچه جلو می رود. طول بخیه‏ها را می توان به کمک تنظیم ‏کننده بخیه کم و زیاد کرد. با تغییر دادن کورس خارج از مرکز، و در نتیجه تغییر میدان چرخش محورِ پیش‏بر در هر کورس با ضربه، می توان طول بخیه را کوتاه‏تر یا بلندتر کرد.

منبع: سندباد