پلاستیک‌ها چگونه تولید می شوند

پلاستیک ها

مواد تشکیل دهنده پلاستیک

پلاستیک‌ها مواد با ملکول‌های بزرگ آلی هستند که از مواد گیاهی یا حیوانی ساخته و یا از مواد خام مشتق می‌شوند. نام عمومی پلاستیک به آن دلیل به این ماده داده شده است که در بعضی از مراحل ساخت، غلظت پلاستیک یا مومسان دارند.

ما در معنی انحصاری «پلاستیک»، الیاف ساخته بشر و دیگر مواد مصنوعی از این قبیل، در تعریف این کلمه جای نمی‌گیرند.

پلاستیک‌ها از مواد خام مختلفی ساخته می‌شوند (چوب، زغال‌سنگ، نفت، گیاهان، آب سبزیجات، پروتئین‌ها). از بعضی جنبه‌ها این مواد از محصولات طبیعی مشابه بهترند، زیرا تحت شرایط کنترل‌شده علمی ساخته می‌شوند و می‌توان خواص غیرموجود در ماده‌ طبیعی را به آنها داد.

تمام پلاستیک‌ها شامل ملکول‌های آلی بزرگ (به نام ماکروملکول) هستند که معمولاً از 500 تا 10000 واحد ساختمانی مساور و دارای پیود شیمیایی تشکیل می‌شوند. پلاستیک‌های سخت و غیرلاستیک (صُلب)، عمدتاً شامل ماکروملکول‌های کروی و پیوندهای مضاعف قوی هستند؛ اما پلاستیک‌هایی که همانند لاستیک خواص لاستیک یا کشسان دارند، بطور عمده از ماکروملکول‌های نخ‌شکل تشکیل شده‌اند.

  پلاستیک‌های طبیعی

پلاستیک‌های طبیعی

بعضی پلاستیک‌ها نظیر سلولوئید، نیتروسلولز و لاستیک کلردار از ماکروملکول‌هایی که بطور طبیعی از پیش شکل گرفته‌اند، مشتق می‌شوند. این قبیل پلاستیک‌ها، مواد طبیعی‌ای هستند که از نظر شیمیایی اصلاح شده‌اند یا بهبود یافته‌اند. اما پلاستیک‌های کاملاً‌ مصنوعی نظیر لاستیک بوتادین مصنوعی (لاستیک بونا) که پلی استیرن، آکریلونیترات، پلی‌وینیل کلرید و غیره را باید از ملکول‌های کوچک به کمک فرایندهای پلی‌مر کردن تراکمی ساخت. بعضی از خواص خوبِ پلاستیک‌ها عبارت است از:‌ وزن مخصوص پایین، شکل‌پذیریِ ساده، مقاومت در برابر بسیاری از مواد شیمیایی خورنده، غیرسمّی بودن، خواص ا‌لکتریکی عالی و… پلاستیک‌ها در مهندسی برق (عایق کابل‌ها، سیم‌ها و دستگاه‌ها)، صنعت پارچه‌بافی، ساخت ورقه‌ها، فیلم‌ها، نخ‌ها، برس‌ها، چسب‌ها، چرم مصنوعی، لینولئوم، رنگ‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه این مواد بصورت جزء ضروری صنایع و وسایل خانگی درآمده‌اند و به سرعت جایگزین فلزاتی می‌شوند که یا به مقدار کافی در دسترس نیستند و یا قیمت آنها بالاست. به دلیل مزبور، پلاستیک‌ها امکانات کاملاً جدیدی را در مهندسی مکانیک، ساخت وسایل نقلیه، صنعت مبلمان، و بسته‌بندی مواد فاسدشدنی بوجود آورده‌اند. اولین پلاستیک حدود یکصد سال قبل ساخته شده و در حال حاضر این مواد مصنوعی هنوز به سرعت در حال توسعه و گسترش هستند.

 

منبع: سندباد

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>