همه چیز درباره کاغذ

کاغذ چیست

کاغذ نام عمومی ماده‌ای است که برای نوشتن، چاپ کردن، بسته‌بندی کردن و بسیاری از کاربردهای خاص دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده نام خود را از گیاه پاپیروس می‌گیرد که مصریان باستان از آن برای تولید یک ماده‌ کاغذمانند به منظور نوشتن استفاده می‌کردند. کاغذ جدید از مخلوط الیاف مختلف، که عمدتاً‌ منشاء گیاهی دارند، ساخته می‌شود. الیاف مزبور را پس از مخلوط کردن با مقدار زیادی آب، تکه‌تکه می‌کند. در مرحله‌ بعد مخلوط را با لعابی خاص (یک مخلوط چسب‌مانند که کاغذ را در برابر آب مقاوم می‌سازد) عمل می‌آورند و ممکن است به آن یک ماده پُرکننده مانند خاک رس و یا گچ نیز بیفزایند تا ویژگی خاصی را بدست آورد. حاصل این مراحل را «کاغذ خام» می‌نامند. سپس کاغذ خام را بر روی شبکه‌های سیمی می‌ریزند تا آب آن بیرون آید.

چه ماده ای در ساخت کاغذ استفاده میشود

چه ماده ای در ساخت کاغذ استفاده میشود

ماده‌ای که امروزه در ساخت کاغذ مورد استفاده قرار می‌گیرد، عبارت است از چوب درختان میوه مخروطی (کاج، صنوبر، درخت نوئل)، درختان برگریز (راش، سپیدار، بلوط، غان، اوکالیپتوس)، سبزه‌ها (کاه یا پوشال چاودار، گندم، جو دوسر، جو، برنج)، یونجه، خیزران و پنبه. در ساخت کاغذ، فرایندهای ریزسازی و حل‌سازی مکانیکی و شیمیایی یا بیوشیمایی را به کار می‌گیرند. ماده خام اصلی خمیر چوب، با آسیاب کردن کُنده‌های چوب به کمک سنگ‌های سمباده خاص و افزودن مقدار قابل ملاحظه‌ای آب بدست می‌آید. گاه به الیاف گیاهی مقادیر کمی از دیگر مواد الیافی مانند کنف، کتان، پشم، آزبست، پشم سرباره، پشم شیشه، و الیاف مصنوعی را می‌افزایند. مخلوط الیاف را به کمک روش‌های شیمیایی رنگ‌زدایی می‌کنند، در دستگاه‌های خردکن باز هم آن را خرد می‌سازند، با مواد پرکننده و آب بیشتر (حدود 100 تا 200 قسمت آب در مقابل یک قسمت الیاف) مخلوط می‌‌کنند و پیوسته هم می‌زنند و در همان حال صابون کلوفان، چسب‌های حیوانی، خمیر نشاسته، کازیین (ماده پنیری شیر) یا چسب‌های رزین مصنوعی و مواد معیِّن دیگر را به مخلوط می‌افزایند. با افزودن مواد مزبور این اطمینان بوجود می‌آید که علی‌رغم شدت رقیق‌سازی با آب، لعاب تقریباً بطور کامل در اجزای الیاف رسوب می‌کند. سپس خمیر کاغذ بر روی غربال‌ها ریخته می‌شود (در ماشین‌های کاغذسازی ممکن است این غربال‌ها سیمی و بی‌انتها باشند)، آب‌زدایی می‌شود، فشرده می‌شود، ته نقش می‌خورد و (در بعضی حالات) متعاقباً عملیات آهارزنی، خشک‌سازی، نوردکاری (که طی آن با عبور کاغذ از بین غلتک‌های دارای پرداختِ بالا، سطحی صاف و یکنواخت بدست می‌آید) و برش به اندازه‌ مورد نیاز، انجام می‌گیرد. ترکیب کاغذ بسته به مورد استفاده آن تفاوت می‌کند. برای مثال، نمد پوشش بام که در واقع یک مقوای اسفالت‌شده است، با افزودن الیاف تورب (زغال‌سنگ نارس) به خمیر چوب حاصل می‌شود؛

همه چیز درباره کاغذ

کاغذ پُردرام

کاغذ پُردرام مخصوص اسناد و مدارک شامل مخلوطی از الیاف کتان و کنف است؛ کاغذهای خاص، دارای الیاف حیوانی و نساجی معیّنی هستند؛ کاغذ روزنامه نیز از 80 درصد خمیر چوب، 15 درصد سلولز و 5 درصد چسب و مواد پُرکننده دیگر تشکیل شده است. روش پرداخت نیز اهمیت زیادی دارد (پرداخت سطح، آسیاب بسیار ریز برای کاغذهای شفاف و غیره).ماشین‌های ساخت کاغذ از جمله طویل‌ترین ماشین‌آلات صنایع هستند و در همان حال به ظریف‌ترین تنظیم نیز نیاز دارند. دلیل طویل بودن این ماشین‌ها آن است که نوار کاغذ باید خشک، یکنواخت و صاف، و سرد شود.