همه چیز درباره جارو برقی های نسل جدید

هر چیزی که باید از جارو برقی بدانیم

یک جاروی برقی جدید عمل مکش را با عمل یک فن قوی که جریان قدرتمندی از هوا را از قسمت انتهایی آن خارج می‏کند، انجام می‏دهد. این جریان قوی هوا که به درون دستگاه مکیده می‏شود، تمام ذرات گرد و غبار چیزهای دیگر موجود بر روی قالبی و یا کف اتاق را به درون لوله مکش و از آنجا به داخل کیسه یا محفظه مخصوص می‏کشد. معمولاً یک موتور کوچک با دور سریع و از نوع اونیورسال (موتوری که می‏تواند با جریان متناوب یا مستقیم کار کند) فن را به کار می‏اندازد. فن داریا تعداد زیادی تیغه است که تحت زاویه معیّنی قرار گرفته اند. چرخش این تیغه‏ها جریانی نیرومند از هوا در جهت محوری بوجود می‏آورد (شکل 1). جریان هوا از یک فیلتر یا صافی می‏گذرد. این فیلتر گرد و غبار را به خود می‏گیرد ولی مانع حرکت هوا نمی‏شود.

همه چیز درباره جارو برقی های نسل جدید

جاروهای برقی

بسیاری از جاروهای برقی فیلترهایی از نوع کیسه‏ای دارند (شکل 3) که هوا از داخل به بیرون آن حرکت می‏کند. گرد و غبار در این کیسه جمع می‏شود و هرچند گاه یکبار باید آن را خالی و یا تعویض کرد. بزرگ‏ترین عیب این نوع جاروها آن است که با افزایش میزان گرد و غبارِ داخل کیسه، مقاومت در مقابل جریان هوا نیز افزایش می‏یابد و در نتیجه تدریجاً از قدرت مکش کاسته می‏شود. در طرحی که در شکل 2 می‏بینید، این عیب مرتفع شده است. در اینجا، گرد و غبار داخل محفظه جمع‏آوری که جلوی فیلتر قرار دارد، ته‏نشین می‏شود. این سیستم خصوصاً در جاروهای برقی دستی با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می‏گیرد. دستگاه‏های مزبور داریا محفظه‏های غبارجمع‏کن کوچک هستند و در نتیجه قدرت مکش آنها تا حد امکان و برای مدت طولانی‏تری ثابت باقی می‏ماند. بطور کلی، قدرتی که روی صفحه مشخصات جاروهای برقی ذکر می‏شود، الزاماً‌ بیانگر قدرت مفید مکش آنها نیست. برای مکش ذرات گرد و غبار و اشیاء دیگر به داخل، جریان نیرومندی از هوا لازم است. چنین جریانی را فقط مکش پنکه بوجود می‏آورد. در نتیجه، دو عامل بر کار جاروبرقی اثر می‏گذارد، نرخ جریان هوا (به متر مکعب در دقیقه)، و مکش (ستون آب بر حسب میلیمتر). این دو عامل را می‏توان نظیر شکل 4، بر روی محورهای متعامد رسم کرد و در نتیجه منحنی «نرخ جریان هوا/ فشار» را بدست آورد. با توجه به نوع فن، این منحنی می‏تواند شیب تند یا نسبتاً تخت داشته باشد. قدرت مکش جارو برآیند این دو عامل است. از این منحنی چنین برمی آید که وقتی نرخ جریان هوا حداکثر مقدار خود را دارد، مکش صفر است و بالعکس. بنابراین در هر دوی این نقاط مرزی، کارآیی مکش به صفر می‏رسد. در جارویی که منحنی آن خط مستقیم است، بهترین عملکرد در وسط بدست می‏آید، یعنی در نصف مکشِ حداکثر و نصف حداکثر نرخ جریان هوا. در یک جاروی برقی با طراحی خوب،‌ لوله‏ها و ادوات مختلف مکش باید از لحاظ اندازه و قطر و شکل طوری ساخته شود که راندمان حاصل، در محدوده کاری مناسب قرار گیرد.
منبع: سندباد

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>