ماشین‌های لباسشویی نسل جدید

انواع ماشین لباسشویی

انواع ماشین لباسشویی

به‌طور کلی دو نوع ماشین لباسشویی وجود دارد:‌ (الف) ماشین‌های تشتی (مثل ماشین‌های همزن، نازلی و ماشین‌های مجهز به چرخ پره‌دار)؛ (ب) ماشین‌های لباسشویی استوانه‌ای (مثل ماشین‌های تمام‌خودکار و نیمه‌خودکار).

در ماشین‌های نوع اول، البسه در حالی که در آب غوطه‌ور است، در داخل ماشین حرکت داده می‌شود این حرکت را در ماشین همزن (شکل 1ـ الف)، پره‌ها یا تیغه‌هایی که به آهستگی حول یک محور مرکزی می‌چرخند، در ماشین نازلی (شکل 1ـ ب)، خروج جریان‌های بسیار قوی آب از نازل‌ها یا مجاری باریکی که در پایین تشت تعبیه شده‌اند، و در ماشین چرخ پره‌دار، چرخ پره‌دار تختی که با سرعت بالا می‌چرخند، بوجود می‌آورد. ماشین‌های تشتی به یک پمپ تخلیه مجهزند؛ غالباً‌ بطور مستقل آب را با استفاده از الکتریسیته گرم می‌کنند؛ و معمولاً‌ حالت نیمه‌خودکار دارند (مثلاً دما و زمان شستشو را می‌توان از قبل تنظیم کرد). وقتی آب به دمای مناسب می‌رسد، پروانه همزن یا مکانیسم چرخ پره‌دار به طور خودکار به حرکت درمی‌آید و برای مدت تعیین‌شده کار می‌کند. در پایان، آب از طریق یک پمپ مجزا تخلیه می‌شود.

ماشین‌های استوانه‌ای (شکل 2 ـ الف و ب)، استوانه فولادی مشبکی دارند که در داخل یک محفظه می‌چرخد. این استوانه در انواعی از ماشین‌ها فقط در یک جهت می‌چرخد، ولی در بعضی دیگر، جهت حرکت و چرخش آن بطور متناوب عوض می‌شود. برجستگی‌های داخل استوانه، لباس را در حالی که استوانه در حال چرخش است، به داخل آب برمی‌گردانند. در یک ماشین تمام‌خودکار از این نوع، پس از ریختن لباس‌ها در داخل ماشین و تنظیم زمان شستشو و زدن کلید برق، ماشین بدون نیاز به سرکشی، لباس‌ها را می‌خیساند، می‌شوید آب می‌کشد و آب را تخلیه می‌کند. اما در نوع نیمه‌خودکار لازم است که ماشین از طریق یک شیلنگ بطور دستی پر از آب شود و در پایان شستشو نیز باید آب آن را با روشن‌کردن یک پمپ تخلیه کرد.

ماشین لباسشویی

نحوه کار یک ماشین تمام‌خودکار

در زیر، قسمت‌های اساسی و نحوه کار یک ماشین تمام‌خودکار شرح داده می‌شود:

جریان آب و سطح آب منبع به کمک دستگاهی که با فشار به کار می‌افتد، کنترل می‌شود. (شکل 3). این دستگاه شامل یک دیافراگم است که در اثر افزایش فشار، از زیر به سمت بالا رانده می‌شود و وقتی فشار مورد نظر (عمق مورد نظر آب) به دست می‌آید، اتصالی را برقرار می‌کند. این اتصال، با کامل کردن یک مدار الکتریکی، سبب بسته شدن مجرای ورودی آب می‌شود. برای شستن و آب کشیدن به مقادیر مختلف آب نیاز است. به همین دلیل معمولاً دو دستگاه کنترل وجود دارد که هر دو به لوله کناری متصل به مخزن ارتباط دارند. با بالا آمدن آب در داخل مخزن، آب درون این لوله نیز بالا می‌آید و هوای داخل آن را به بالا فشار می‌دهد. فشار هوا، دیافراگم‌های دستگاه‌های کنترل را به کار می‌اندازد (شکل 4).

دستگاه کنترل، دریچه یا سوپاپ ورودی آب (شکل 5) را کنترل می‌کند. وقتی آب جریان نداشته باشد، هسته آهنی روی دیافراگم لاستیکی قرار می‌گیرد و شکاف A را بسته نگه می‌دارد. چون سطح مؤثری که فشار آب بر آن وارد می‌آید، در بالای دریچه بزرگ‌تر از پایین آن است، دیافراگم محکم به دهانه‌ دریچه می‌چسبد و آب با همان فشار خود دریچه را بسته نگه می‌دارد. وقتی سیم‌پیچ انرژی‌دار می‌شود، هسته مغناطیسی را به داخل می‌کشد و دریچه A را باز می‌کند. در این حال فشار دریچه‌های A و B مساوی می‌شود و فشاری که از زیر بر دیافراگم لاستیکی وارد می‌آید، افزایش می‌یابد و آن را بالا می‌دهد.

واحد کنترل برنامه، با ارسال ضربان‌های الکتریکی، عملیات مختلف ماشین را کنترل می‌کند (شکل 6). این واحد متشکل است از یک موتور، مکانیسم معکوس‌کننده، سلکتور (انتخاب‌گر) زمان شستشو، دستگاه قطع و وصل مرحله به مرحله و دستگاه قطع و وصل برنامه‌ریزی‌شده، کل این واحد کنترل را یک موتور الکتریکی سنکرون به کار می‌اندازد. این موتور بادامک‌های مختلفی را می‌گرداند که هر یک از آنها شکل خاصی دارد و یک سری از عملیات را کنترل می‌کند. لبه این بادامک‌ها با اتصال‌های فنری تماس دارد و آنها را باز و بسته می‌کند و از این طریق،‌ برای مثال حرکت موتور گرداننده استوانه لباسشویی معکوس (شکل 8) یا زمان شستشو و /یا آب‌کشیدن که می‌توان با استفاده از سلکتور زمان شستشو آن را به دلخواه تغییر داد، تعیین می‌شود.

دستگاه قطع و وصل مرحله به مرحله، دوران موتور سنکرون را به یک حرکت مرحله‌ای جهت برنامه‌ریزی و کنترل عملیات شستشو و آب‌کشی تبدیل می‌کند. نمودار کنترل واحد کنترل برنامه‌ریزی در شکل 9 نشان داده شده است: سیستم گرم‌کننده آّب و دریچه ورودی آب در طول مدت مورد نظر باز نمی‌شوند. گرم‌کننده با یک ترموستات (به صفحه 16 رجوع کنید) خاموش و روشن می‌شود، در حالی ک دریچه ورودی آب را دستگاه کنترل فشاری به کار می‌اندازد. دمای شستشو را می‌توان به هر اندازه (بین 30 تا 100 درجه سانتیگراد) از قبل تنظیم کرد و ترموستات، دما را با اختلاف یک یا دو درجه در حد انتخاب‌شده نگه می‌دارد. آب شستشو که با چرخش از لباس‌ها بیرون کشیده شده، توسط یک پمپ تخلیه می‌شود. برای بیرون آوردنِِ آب به کمک عمل سانتریفوژی یا گریز از مرکز، استوانه با سرعت زیاد (حدود 2800 دور در دقیقه) به دوران درمی‌آید.

ماشین‌های لباسشویی جدید به دستگاه‌های ایمنی متعددی مجهزند. با باز شدنِ سرپوش یا درِ ماشین، گردش استوانه بطور خودکار قطع می‌شود و یک ترمز مغناطیسی به سرعت حرکت آن را متوقف می‌کند. به این ترتیب خطر گیرافتادن دست در استوانه دوّار وجود ندارد. یک دستگاه ایمنی دیگر مخزن را، غیر از مواقعی که تا سطح معیّنی آب دارد، از حرارت دیدن محافظت می‌کند. در صورتی که به هر دلیلی جریان آب به درون ماشین دچار وقفه شود، یک کلید ایمنی برنامه را متوقف و سیستم حرارت‌دهنده را قطع می‌کند.
منبع: سندباد