تصادفات رانندگی سومین عامل مرگ و میر در جهان

حوادث رانندگی که هم اکنون سالانه حدود 000/700 نفر را در سراسر جهان می کشد ،  به زودی سومین عامل بزرگ مرگ  و میر در دنیا معرفی خواهد شد. تنها بیماری های قلبی و سکته باعث مرگ و میر بیشتری می شوند.  طبق گزارش مشترک سازمان بهداشت جهانی ، بانک جهانی و ” دانشگاه هاروارد” در سال 1990 میلادی تصادف های رانندگی نهمین علت مرگ و میر در دنیا بودند.  بنابر همین گزارش هرسال پانزده میلیون نفر هم در تصادف های رانندگی مجروح می شوند که هزینه های درمانی انان رقم بسیار هنگفتی را تشکیل می دهد. در میان مقتولان و مجروحان حوادث رانندگی مردان جوان بیشترین تعداد را دارند. با توجه به رشد جمعیت جهان  و افزایش تعداد جوانان به احتمال زیاد میزان تصادف های رانندگی  هم بالا خواهد رفت.

این گزارش پیش بینی می کند که با توسعه اقتصادی کشورهای در حال توسعه و افزایش امکانات انها ، تعداد خودرو ها به طور فزاینده ای بالا خواهد رفت و باعث مرگ و بیشتر خواهد گردید. ایمنی بیشتر خودروها و قوانین جدیدتر و کامل تر تاکنون توانسته است  که از افزایش مرگ و میر متناسب با بیشتر شدن تعداد خودرو ها جلوگیری کند. بنابراین همین پیش بینی اگر باز هم در زمینه ایمنی و قوانین پیشرفت حاصل نشود ، تا سال 2020 مرگ و میر سالانه ناشی از حوادث رانندگی پنجاه درصد بالاتر خواهد رفت.

حوادث رانندگی

بیشترین حوادث رانندگی مربوط به جوانان است

کارشناسان مسائل حمل و نقل معتقدند  که عامل انسانی بیشترین سهم را در برخورد و تصادفات رانندگی دارد. مطالعات این کارشناسان نشان داده است که هر روز بر تعداد رانندگان میان سال و مسن افزوده می شود  و با توجه به اینکه رانندگی اینگونه افراد در سیستم شبکه حمل و نقل کاملا تجربه نشده و در طراحی های شهری و مدیریت ترافیکی ، رفتار این رانندگان مورد ملاحظه قرار نگرفته، تعداد تصادفات در بین این گروه سنی افزایش چشمگیری داشته است.

نتایج مطالعات انجام شده در سال های 1374 و 1375 هجری شمسی نشان می دهد که به علت پیچیدگی تعدادی از علائم و وسایل کنترل ترافیک ، حوادث مربوط به رانندگان مسن به نسبت ، بیشتر از دیگران است. امروز در دنیا، ایمنی، سلامت و رفاه رانندگان  و مسافران و کالا در امر جابه جایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و زمینه کاملی برای مطالعه  و تحقیق برای فراهم کردن ایمنی ایجاد شده است. ولی در کشور ما هنوز مطالعه  کامل و عمده ای روی تصادفات صورت نگرفته است.

منبع: سندباد