نحوه کار رادار ها

کبه رادار چیست

کلمه رادار، از مجموعه حروف اول کلمات عبارت انگلیسی:

RA dio Detecting And Ranging

به معنی «کشف و هدف‏گیری رادیویی» اقتباس شده است. این دستگاه به کمک امواج رادیویی فرکانس بالایی که از یک فرستنده قدرتمند منتشر و در صورت برخورد با اجسام منعکس می‏شوند، فضای مورد نظر را کاوش (Scan) می‏کند. قدرت و جهت امواج منعکس ‏شده، که توسط یک گیرنده دریافت می‏شود، اطلاعاتی در مورد اندازه، فاصله، ارتفاع و… شیء مورد نظر بدست می‏دهد.

رادار

مثلاً اگر هواپیمایی بخواهد به کمک رادار آن قسمت از زمین را که بر فراز آن در پرواز است مورد بررسی قرار دهد ، یک پرتو راداری گردان را به سمت پایین می‏فرستد. این پرتو به شکل قطاعی که چرخش دارد، یک سطح دایره‏ای را کاوش می‏کند. شدت پرتو بازتابیده به طبیعت اجسام بازتاباننده (که در این مورد روی سطح زمین قرار گرفته‏اند ) بستگی دارد. ارسال و دریافت امواج فرکانس بالا توسط دستگاه رادار  نشان داده شده است. امواج راداری در فرستنده ‏ای که مجهز به لامپ‏های رادیویی با طرح مخصوص (کلیسترون، مگنترون) است تولید می‏شود. آنتن فرستنده معمولاً به عنوان آنتن گیرنده نیز عمل می‏کند و این تغییر از گیرنده به فرستنده و بالعکس بصورت متناوب صورت می‏گیرد. پرتو بازتابیده توسط گیرنده دریافت می‏شود و جریان‏های الکتریکی مربوط به آن برای منحرف کردن یک پرتو الکترونی در داخل یک لامپ اشعه کاتدی  مورد استفاده قرار می‏گیرند. این پرتو طوری منحرف می‏شود که از مرکز تا لبه یک صفحه نورافشان را می‏کاود، و در همان حال با سرعتی برابر با سرعت چرخش آنتن دوران می‏کند. بازتاب دریافت‏شده توسط گیرنده دریافت می‏شود و جریان‏های الکترون‏ها در داخل لامپ را تقویت می‏کند و در نتیجه یک نقطه‌ نورانی در روی صفحه بوجود می‏آید. این نقطه‌ نورانی تا زمانی که در چرخش بعدی، آنتن بازتاب‏های تازه‏ای دریافت کند، توسط ماده فسفرسنتِ روی صفحه، قابل رؤیت باقی می‏ماند. به این طریق نقاط نورانی، در روی صفحه، تصویری از سطح مورد کاوش بوجود می‏آورند. شدت و ضعف سیگنالی که در روی صفحه رادار ظاهر می‏شود به قدرت شیء در بازتاباندن امواج رادیویی فرکانس بالایی که توسط فرستنده رادار ارسال شده است، بستگی دارد. به همین دلیل معمولاً تصویر راداری یک شیء با تصویر بصری آن کاملاً متفاوت است، گرچه بعنوان یک قاعده، طرح کلی (خطوط خارجی) این دو تصویر یکسان است.

رادارها

امروزه اکثر دستگاه‏های رادار از سیستم رادار پالسی (ضربانی) استفاده می‏کنند. این سیستم را به این دلیل پالسی می‏نامند که فرستنده، پالس‏های سریع، کوتاه و فشرده‏ای از انرژی را در فواصل نسبتاً طولانی از یکدیگر مخابره می‏کند. در فاصله بین دو پالس، گیرنده فعال است. پس از گذشت زمان کافی برای بازگشت و دریافت بازتاب مربوط به دورترین اشیاء مورد نظر، فرستنده دوباره به همان نحو عمل و پالس کوتاهی به فضا پرتاب می‏کند و این سیکل تکرار می‏شود.

منبع: سندباد