جدیدترین مدل کسب و کار در تجارت الکترونیک

روند شکل گیری تجارت الکترونیکی

براساس بررسیهای بعمل آمده در سال 2000 توسط wilcocks روند شکل گیری سایتهای موفق در اینترنت و تجارت الکترونیکی عمدتا در پنج مرحله به شکل زیر خلاصه می شود:

مرحله اولاحتمال (Hype):قدم اول براساس احتمال و امید موفقیت (اعم از درونی یا تحریک خارجی) برداشته شده و صرفا در حد یک پتانسیل مطرح میشود. استراتژی این مرحله احتمال و امید (Hype and Hope) می باشد.

مرحله دومتوانایی (Capability):بتدریج و به کمک تکنولوژی احتمال تبدیل به توانایی شده عینیت خارجی می یابد، اما ریسک عدم موفقیت و شکست هنوز در حد بالایی وجود دارد. برای مثال e-Bay در سال 1999 بعلت خروج از اینترنت بدلیل مشکلات فنی تنها برای 22 ساعت حدود 5 میلیون دلار ضرر دیده و قیمت سهام آن 25 درصد سقوط نمود.

مرحله سوممطرح شدن (Useful): وقتی توانایی ها بوجود بیاند رفته رفته در بازار و بین مشتریان مطرح شده و به اصطلاح اسم در می کند. البته در صورتیکه جز موفق ها باشد.

مرحله چهارماستراتژیک (Strategic): به تدریج توانایی ها تبدیل به توانمندیها (Competencies) شده و مزیت رقابتی ایجاد می گردد. در این مرحله به آن مرحله از رشدی می رسد که می تواند با قدرت تمام در صحنه رقابت وارد شده و بدون هراس از هرگونه درگیری، ادامه حیات دهد.

مرحله پنجممزیت رقابتی پایدار (Sustainable Advantage): وقتی توان رقابتی و استراتژیک بصورت مستمر و پایداری درآید، تثبیت و تداوم موفقیت بدست می آید.

شرکتهایی همانند Dell,e-Bay , Amazon , Aol , Yahoo و… از این جمله هستند.

در این مرحله مسئله الگوسازی (Branding) محصول یا محصولات محقق شده و جایگاهی جهانی می یابد.

banner amar

 راه اندازی کسب و کار آنلاین

یکی از مدلهای کسب و کار در تجارت الکترونیک که در سالهای اخیر مورد توجه بوده است راه اندازی وب سایتهایی برای خرید و فروش سرگرم کننده است.بدین معنا که خرید یا فروش هایی هستند که نه از روی نیاز بلکه به عنوان رفتاری لذت بخش و سرگرم کننده به حساب می آیند.

مصرف کنندگان در این مدل از کسب و کار و مشارکت در آن هم ارزش حاصل از مقدار لذت و سرگرمی که بدست می آورند حساب می کنند و هم ارزش مالی و هزینه ی آن را مدنظر دارند.نتایج تحقیقات در مورد این رفتار برای خرید و فروش آنلاین نشان می دهد که دو بُعد بر فرآیند یادگیری مصرف کنندگان موثر است.

1-مصرف کنندگان عقاید و باورهایشان را با تکرار تجربه ی خرید و فروش در مورد ارزش آن به روز می کنند.

2- مصرف کنندگان هزینه ی پرداختی در وب سایت را با آخرین قیمتهای عمومی و عرف آن استنباط می کنند و این نتایج با استفاده از جمعیت آماری از وب سایتهایی که خرید و فروش سرگرم کننده دارند حاصل شده است. نتایج نشان می دهد با وجود پتانسیل درآمدی بالا، بسیاری از وب سایتها در مدت زمانی کوتاهی فعالیت خود را متوفق کرده اند.

به طور کلی یادگیری مصرف کنندگان هم از تجربه ی فردی آنها حاصل می شود و هم از مشاهده ای که در وب سایتها دارند که البته هر دوی آنها مهم و موثر بر رفتار آنها می باشد.بعلاوه اینکه بطور قابل ملاحظه ای ارزش حاصل از خرید و فروش سرگرم کننده را بیشتر از آنچه می باشد ارزیابی می کنند.مصرف کنندگانی که به این مدل اعتیاد دارند ریسک پذیر هستند و به تجربه های جدید تمایل نشان می دهند.

در سال 2016، 61% از کسب و کارها فروش آنلاین خود را راه اندازی کردند.

به عنوان نمونه در امریکا 80% از جمعیت آن خرید آنلاین داشته اند و 50% آنها بیش از 1 بار خرید آنلاین داشته اند. بعلاوه اینکه 7.5% از کل خریدهای خرده فروشی از طریق فروشگاه اینترنتی بوده است.

شخصیت شناسی خرید آنلاین

شخصیت شناسی خرید آنلاین

82% از مصرف کنندگان دوست دارند حمل کالای خریداری شده رایگان باشد و هم چنین بازگشت کالا پس از خرید امکان پذیر باشد.

1/3 از خریداران در فرآیند تصمیم گیری خرید خود از شبکه های اجتماعی تاثیر می پذیرند.

40% از فروشگاه های اینترنتی از انجمن های اینترنتی برای وفاداری مشتریانشان استفاده می کنند.
منبع: سندباد

هر آنچه را که میبایست درباره B2B شهر سندباد بدانیم.