همه چیز درباره تلگراف، ماشین تحریر تلگرافی (تله‏ تایپ)

ماشین تحریر تلگرافی

پس از کشف الکترومغناطیس در نیمه‌ اول قرن نوزدهم، مخترعین تلاش کردند که آن را برای مخابره پیام با الکتریسیته مورد استفاده قرار دهند. بعد از آزمایش‏های امیدوارکننده‏ای که توسط «گاوْس»‌و «وِبِر» در دانشگاه گوتینگن آلمان انجام گرفت، در سال 1833، «مورس» دستگاه کارامد تلگراف و کُد آن را که به نام خود وی «الفبای مورس» نامیده شد، اختراع کرد. دستگاه مورس در شکل امروزی خود دارای یک نوار کاغذی است که از روی یک قرقره باز می‏شود و از مقابل یک چرخ جوهری می‏گذرد. زمانی که دستگاه در حال کار نباشد، این چرخ با کاغذ تماس ندارد. اما در هنگام دریافت خبر، این چرخ توسط یک آهنربا، برای زمان‏های کوتاه یا بلند، به نوار کاغذی متحرک فشار داده می‏شود و یک سری «نقطه» یا «خط» در روی کاغذ ثبت می‏کند.

تلگراف

کُد بین‏ المللی مورس به قرار زیر است:

ارقام، الفبا

علائم قراردادی

آپوستروف. ـ ـ ـ‌ـ . خط تیره ـ …. ـ

علامت سؤال .. ـ ـ .. دو نقطه یا نقطه ویرگول … ـ ـ‌ ـ‌

پرانتز ـ . ـ ـ‌ . ـ گیومه . ـ .. ـ .

ویرگول ـ ـ .. ـ ـ نقطه ـ . ـ‌ . ـ .

تقاضای کمک اضطراری (SOS) … ـ ـ‌ ـ …

هدف مخترعین بعدی دست‏یابی به روش مخابره مستقیم حروف الفبا بود تا مجبور نباشند از یک کُد خاص استفاده کنند. آخرین پیشرفت‏هایی که در این زمینه حاصل شده، اختراع تلگراف چاپی «هِل» (شکل 2) و تلگراف تحریری یا تله‏تایپ (شکل 3) است. در هر دوی این دستگاه‏ها به کمک ضربان‏های الکتریکی و براساس اصل مرحله به مرحله حروف الفبا بوجود می‏آ‌ید.

الفبا توسط یک کُد 5 واحدی متشکل از 7 مرحله برقراری جریان و پنج مرحله جداسازی کار می‏کند. زمان‏بندی سلسله ضربان‏ها توسط میل بادامک‏های همزمان‏شده‏ای که در دستگاه مخابره ‏کننده و گیرنده با سرعت 7 دور در دقیقه به دوران درمی‏‏‏آیند انجام می‏گیرد. علائم یا حروف مختلف با شیارهای روی «میله‏های پیش و پس‏کننده» دستگاه فرستنده ارتباط دارند. وقتی کلیدها رها می‏شوند، این میله‏ها به موقعیت‏های خاص انتقال می‏یابند و در نتیجه ارسال ضربان‏های جریان را کنترل می‏کنند (شکل 3ـ الف). در گیرنده، میله‏ های شکاف‏دار طوری در رابطه با یکدیگر قرار گرفته‏اند که فقط میله تحریر مربوط به حرف یا علامت مخابره‏شده در داخل شکاف‏های آنها قرار می‏گیرد و در نتیجه حرف یا علامت مزبور را بر روی یک صفحه یا نوار کاغذ ثبت می‏کند . حرکات میله با یک آهنربای الکتریکی انجام می‏گیرد. ماشینِ تحریر تلگرافی شباهت زیادی به یک ماشین تحریر رومیزی بزرگ دارد. عمل مخابره و دریافت پیام را می‏توان توسط یک دستگاه واحد انجام داد.

کد مورس

فوتوتلگراف

شاخه دیگر علم تلگراف، تلگراف تصویری یا فوتوتلگراف است. در این دستگاه، تصویری که روی یک استوانه دوّار قرار گرفته است، توسط یک باریکه‌ نور، به شکل نقطه به نقطه و طبق یک الگوی مارپیچ، مرور (SOS) می‏شود. پرتوهای منعکس‏شده نور در پیل‏های فوتوالکتریک  جریان‏هایی با شدت‏های مختلف ایجاد می‏کنند. شدت هر جریان بستگی به روشنایی (روشنی و تیرگی) نقطه مربوط به آن دارد (شکل 4ـ‌ الف). در دستگاه گیرنده، یک لامپ تابشی تغییرات جریان را به تغییرات روشنایی نقطه‏ای نورانی (P) تبدیل می‏کند که بر روی یک کاغذ عکاسی متمرکز شده است.

 

منبع: سندباد

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>