تاریخچه تاسیس بیمه تاکنون

در سال 1316 قانون بیمه  در 36 ماده تدوین و به تصویب مجلس شورای ملی رسید. بیشتر شرکت های خارجی بیمه ، فعالیت خود را در ایران متوقف کردند.  در این حال شرکت سهامی بیمه ایران فعالیت خود را توسعه داد و شرکت های خصوصی بیمه مانند بیمه شرق، اریا، پارس، البرز و اسیا فعالیت رسمی خود را اغاز کردند، با پیروزی انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی با توجه به مقتضات  و مصالح انقلاب و براساس تصویب نامه مورخ 4/4/1358 شورای انقلاب ، شرکت های بیمه نیز به همراه بانکها و بسیاری از صنایع دیگر ملی اعلام شد و اداره انها به دولت واگذار گردید. و اخرین بقایای شرکت های خارجی بیمه در ایران برچیده شد. در حال حاضر بیمه های ایران، اسیا، البرز و دانا در کشور فعالیت دارند.

چنانچه بخواهیم نگاهی دقیق تر به موضوع داشته باشیم اصولا بهتر است بدانیم بیمه چه تعریغی دارد. پس از ان به بیمه خودرو توجه نماییم.

تاریخچه تاسیس بیمه

ماده 1 قانون بیمه

بیمه عقدی است که به موجب ان یک طرف تعهد می کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر، در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی بپردازد. متعهد را بیمه گر ، طرف تعهد را بیمه گذار و وجهی را که بیمه گذار به بیمه گر می پردازد حق بیمه و انچه را که بیمه می شود ، موضوع بیمه می نامند.

بیمه های خودرو در اجتماعات امروز حلال بسیاری از مشکلات بوده و فاصله ها را به هم نزدیک  و در تسریع کارها کمک می کند. بیمه خودرو در میان سایر انواع رشته های بیمه دارای ویژگی خاصی است ، مردم در مقابل افزایش حق بیمه خودرو حساسیت بیشتری دارند تا حق بیمه سایر رشته ها.

پیشرفت تکنولوژی و ورود وسایل نقلیه موتوری به ایران  و افزایش روز افزون حوادث ، مسئولین بیمه کشور را به ان داشت تا این که قانون بیمه شخص ثالث که شامل 14 ماده و 3 تبصره بود. در اذرماه 1347 تصویب  و از فروردین ماه 1348 به مورد اجرا درامد.

یکی از خصیصه های بارز و مشخص قرن بیستم پیدایش وسایل نقلیه موتوری و کاربرد انها برای حمل بار و مسافر است . به همان میزان که تعداد وسایل نقلیه موتوری در جوامع بشری اضافه می گردد ، به همان نسبت هم خطر تصادفات با این وسایل نقلیه رو به افزایش می گذارد و تنها جبران و کمک  به زیاندیدگان این پدیده قرن بیستم، همانا اخذ پوشش بیمه ای از شرکت های بیمه است.

شرکت های بیمه با درک این نیاز و با ارائه طرح های متفاوت و گوناگون اقدام به ارائه خدمات بیمه ای در جهت جبران خسارات مالی  و جانی که در اثر حوادث این وسایل نقلیه ایجاد می شود برامدند. معمولا کلیه تصادفات و حوادث رانندگی  مابین دو اتومبیل به سه حالت کلی زیر بروز می نماید:

-         راننده مقصر بوده و زیان دیده مالی و جانی به طور کامل بی تقصیر است.

-         زیان دیده مقصر بوده و راننده به طور کامل بی تقصیر است.

-         راننده و زیان دیده هر دو مقصر در ایجاد حادثه بوده اند.

البته لازم به توضیح است که تعیین هر یک از سه حالت بالا بر عهده مراجع ذیصلاح راهنمایی و رانندگی می باشد و در صورت عدم توافق زیان دیده با مقصر ، نتیجه گیری از حادثه بر اساس گزارش متخصصین راهنمایی و رانندگی با محاکم صالحه می باشد. شرکت های بیمه ایرانی در رابطه با ارائه پوشش های بیمه به منظور جبران حوادث ناشی از تردد وسایل نقلیه موتوری طرح های زیرین را ارائه می دهند:

-         بیمه بدنه اتومبیل

-         بیمه شخص ثالث( بیمه باری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث)

-         بیمه سرنشین ( راننده و کمک راننده )

-         بیمه مازاد مسئولیت مدنی(تا حد دیه)

انچه در حرفه بیمه تحت عنوان بیمه خودرو قرار می گیرد، دو رشته جداگانه است: یکی بیمه خود خودرو، یعنی جبران خسارتهایی است که در اثر تصادف به خود وسیله نقلیه وارد می شود و همان است که در ایران ” بیمه بدنه”  نامیده می شود،( این مورد به طور دقیق در رشته اتومبیل قرار می گیرد). دیگری مسئولیت های مالک  ، راننده یا استفاده کننده از وسایل نقلیه است  که در بخش بیمه های مسئولیت جای دارد و همان است که در ایران ” بیمه شخص ثالث خودرو” نامیده می شود. البته حوادث راننده و سرنشین با انکه جزو بیمه حوادث است اما در عمل، این پوشش همراه با بیمه نامه خودرو و شخص ثالث داده می شود، لذا این سه را جزو بیمه های  خودرو می دانند.

با ذکر مقدمه به تشریح بیمه های یاد شده می پردازیم:

تاریخچه تاسیس بیمه

بیمه بدنه خودرو

هدف از این بیمه ، جبران زیان مالک خودرو در صورت وقوع خطراتی است که موجب اسیب دیدن  ویا از بین رفتن واقعی و یا فرضی خودرو گردد. از بین رفتن واقعی به حالتی گفته می شود که خودروی بیمه شده به طور کلی از بین رفته و یا تعمیر ان از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد. از بین رفتن فرضی به حالتی گفته می شود که خودروی بیمه شده به صورت فیزیکی از بین نرفته باشد ولی به علت تحقق خطر بیمه شده ، از اختیار بیمه گذار خارج شده و یا امکان استفاده از ان برای بیمه گذار وجود نداشته باشد، مانند دزدی خودرو.

خطرات تحت پوشش بیمه بدنه خودرو

1-    وقوع حوادثی که منجربه اسیب دیدن یا از بین رفتن خودروی مورد بیمه می شود.

تعریف حادثه

برخورد خودروی بیمه شده با خودرویی دیگر و یا هر جسم ثابت و متحرک دیگر ، همچنین برخورد هر جسم دیگر به خودروی مورد بیمه و نیز برگشتن و سقوط خودروی بیمه شده در واقع یک حادثه است.

2-    اتش سوزی ، انفجار و صاعقه: این سه خطر (peril) در بیمه بدنه خودرو مورد توجه قرار می گیرند .

3-    سرقت کلی خودرو : سرقت جزئی تحت پوشش بیمه  خودرو نیست ، مگر اینکه سرقت جزئی پس از سرقت کلی صورت گرفته باشد.

منبع: سندباد

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>