بنزین طبیعی چگونه تولید می شود

فرایند تولید سوخت طبیعی

بنزین مصنوعی که به کمک روش‏های شیمیایی از زغال‏سنگ و کانی‏های دیگر تولید می‏شود، با بنزین طبیعی که از مواد تشکیل‏دهنده نفت خام است،‌ تفاوت دارد. بنزین مخلوطی از هیدروکربن‏های مایع و فرّار است و یا بعبارت دقیق‏تر، این کلمه به مخلوطی از آلِکین‏ها، نفیتین‏ها و ترکیبات آرماتیک اطلاق می‏شود که نقطه جوش آن بین 40 تا 80 درجه سانتیگراد است.

«هیدروکربن» لقبی است عمومی برای تمام ترکیباتی که در ساختمان آنها فقط کربن و هیدروژن به کار رفته است. این ترکیبات اگر به مقدار کافی با هوا مخلوط شوند، به آسانی می‏سوزند و دی اکسید کربن و آب تولید می‏کنند.

پالایشگاه بنزین

نحوه تولید بنزین

بنزین که بعنوان سوخت در اتومبیل مورد مصرف قرار می‏گیرد، به طریق زیر تولید می‏شود:

نفت خام توسط خطوط لوله به مخازن نگهداری در بندر صادراتی تلمبه می‏شود و در آنجا مراحل ابتدایی تصفیه را پشت سر می‏گذارد. این نفت توسط تانکرهای نفتکش به بنادر دیگر حمل می‏شود و پس از تخلیه در مخازن، بوسیله خطوط لوله به پالایشگاه‏ها ارسال می‏گردد. در پالایشگاه نفت را در دستگاه مُبَدّل حرارت گرم می‏کند و سپس آن را به لوله‏های مرتبط می‏فرستند و در لوله‏های فولادی مخصوص، تا درجات بالا، حرارت می‏دهند. سوخت لازم برای حرارت دادن این لوله‏های مرتبط، سوختی است که با روشی مشابه از نفت خام تهیه می‏شود. نفت خام پس از حرارت دادن تا چند صد درجه، ستون تقطیر منبسط و بعضی از اجزای آن جدا می‏شود. این اجزاء عبارتند از: گاز سوختنی (1% کمیّت اوّلیه)، بنزین سبک (5%) و بنزین معمولی (10%). هشتادودو درصدِ باقیمانده را به لوله‏های مرتبط برمی گردانند و تا درجات بالا حرارت می‏دهند و سپس به ستون تقطیری که تحت تأثیر خلأ است می‏فرستند. در خلأ بهتر می‏توان دمای تقطیر را پایین نگاه داشت. در این ستون دوم، 20% از کمیّت اولیه نفت خام به بنزین، 15% به سوخت‏های مایع دیگر و 20% به روغن تجزیه می‏شود. از تفاله آن نیز که حدود 27% کمیّت اولیه است، قیر،‌ قیر معدنی، کُک یا خاکستر تولید می‏کنند.

در بعضی موارد، پس از طی مراحل تقطیرِ بیشتر، از همین تفاله مقداری بنزین بدست می‏آید. البته بهتر است این بنزین را «بنزین مصنوعی» بنامیم. اجزای مختلف بنزین با هم مخلوط و پالایش می‏شوند. نسبت اختلاط این اجزاء به فصل سال بستگی دارد (در زمستان مقدار بنزینِ سبک آن نسبت به تابستان بیشتر است.)

بنزین طبیعی چگونه تولید می شود

پالایش بنزین

عمل پالایش بنزین، شامل مراحل مختلفی است که طی آن با افزودن ترکیبات آرماتیک، ضد پس زدن، ضد اکسیداسیون (جهت جلوگیری از فساد و تجزیه) و غیره کیفیت سوخت را بالا می‏برند؛ در نتیجه، سوخت فرّاری تولید می‏شود که می‏بایست حداقلِ عدد اکتان آن بین 80 تا 90 باشد، ‌به سهولت مشتعل شود، در دمای معمولی به گاز تبدیل نشود، سفت نشود، بوی بد و زننده ندهد، و بالاخره در موقع سوختن خاکستر باقی نگذارد. تهیه مخلوطی با این‏همه خصوصیات که بیش از دویست ترکیب مختلف در ساختمان آن نقش دارد، کاری بسیار مشکل و پیچیده است.

منبع: سندباد

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>