بلندگو و انواع مختلف آن

بلندگو و انواع مختلف آن

درمورد بلندگو ها بیشتر بدانیم

بلندگو وسیله‏ای است برای تبدیل تغییرات انرژی الکتریکی به تغییرات انرژی آکوستیک یا صوتی، بنابراین طرز کار آن به گیرنده (گوشی) تلفن شباهت دارد ، با این تفاوت که صوت تولیدشده خیلی قویتر است. در حقیقت، بلندگوهای اولیه شبیه به گیرنده‏های تلفنی بزرگ طراحی می‏شدند : در مقابل قطبین یک آهنربای دائمی که میدان آن توسط جریانی که از سیم‏پیچ‏های بلندگو می‏گذرد تقویت و تضعیف می‏شود، دیافراگم فلزی‏ای قرار می‏گیرد که هماهنگ با تغییرات قدرت میدان مرتعش می‏شود و این ارتعاشات را بصورت امواج صوتی در هوا انتشار می‏دهد. برای بهبود بخشیدن به این تأثیر، یک شیپور مخروطی‏شکل را در جلوی دیافراگم قرار می‏دهند. اما محدودیت حرکت دیافراگم در لبه آن، که در آنجا بر روی پایه خود محکم شده است، اثر معکوسی بر طبیعی بودنِ بازسازی صدا می‏گذارد. بنابراین برای بالا بردن کیفیت صدا و تکمیل صدا و تکمیل بلندگو لازم بود که تا حد امکان موانعی که بر سر راه ارتعاشات دیافراگم وجود داشت از میان برداشته شود. اولین بلندگوهایی که بر این اساس ساخته شدند:‌ دیافراگم مخروطی از جنس کاغذ کشی بود که اطراف آن به بدنه دستگاه می‏چسبید و توسط آرمیچری که انرژی خود را از جریان بلندگو کسب می‏کرد و می‏توانست آزادانه در میدان مغناطیسی یک آهنربای دائمی به ارتعاش درآید، به حرکت درمی‏‏‏آمد.

همه چیز بلندگوها

بلندگوهای دینامیک

ابداع بلندگوهای دینامیک، که به بلندگوهای سیم‏پیچ متحرک نیز شهرت دارند، پیشرفت دیگری در این زمینه است. آرمیچر این بلندگوها که در میدان مغناطیسی به ارتعاش درمی‏‏‏آید، شامل سیم‏پیچی است که به یک دیافراگم مخروطی‏شکل وصل می‏شود. در بلندگوهای الکترودینامیکی، سیم‏پیچ متحرک در داخل یک آهنربای الکتریکی که با جریان مستقیم تغذیه می‏شود نوسان می‏کند، در حالی که در بلندگوی دارای سیم‏پیچ متحرک و آهنربای دائمی، سیم‏پیچ در داخل فرورفتگیِ میانیِ یک آهنربای E شکل نوسان دارد.

تمام بلندگوهایی که در بالا شرح داده شدند، با استفاده از اصول الکترودینامیک استفاده، نوسانات الکتریکی را به ارتعاشات مکانیکی تبدیل می‏کنند. این ارتعاشات به نوبه‌ خود امواج صدا را در هوا بوجود می‏آورند. بلندگوهای کریستالی یا بلوری ، و بلندگوهای الکترواستاتیکی (شکل 6) اصول متفاوتی دارند. بلندگوهای کریستالی از اثر «پیزوالکتریک» یا «پدیده ایجاد الکتریسیته تحت تأثیر فشار» استفاده می‏کنند. برخی بلورها از قبیل کوارتز و نمک سِنیت، وقتی تحت تأثیر فشار مکانیکی قرار گیرند، بار الکتریکی با اختلاف پتانسیل تولید می‏کنند؛ و برعکس هرگاه توسط اعمال اختلاف پتانسیل بار الکتریکی بگیرند، ضخامت آنها تغییر می‏کند و در نتیجه نیروی مکانیکی بوجود می‏آید. بنابراین هرگاه یک ولتاژ متناوب به بلور داده شود، ضخامت آن بطور متناوب تغییر می‏کند. این تغییرات که آن را «نوسان ضخامت» می‏نامند به دیافراگم بلندگو منتقل می‏شود .

هرگاه ولتاژ اعمال‏شده بر یک خازن متغیر باشد، دیافراگمی که در میدان الکتریکی آن جای دارد، تحت تأثیر نیروهای جاذبه و دافعه الکترواستاتیکی قرار می‏گیرد. این پدیده اساس بلندگوهای الکترواستاتیکی است. ضخامت این خازن سوراخ سوراخ است و در نتیجه امواج صوتی می‏توانند از آنها عبور کنند. دو بلندگوی اخیرالذکر، خصوصاً برای بازسازی امواج فرکانس بالا مناسب هستند. در سیستم‏های کیفیت بالا، این بلندگوها را در کنار بلندگوهای الکترودینامیک به کار می‏گیرند تا صدای بازسازی‏شده طبیعی‏ترین حالت را داشته باشد .

منبع: سندباد

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>