اولین تانک و ادوات نظامی در ایران

برج خراب کن

برج خراب کن اولین ارابه ای است که به ارتش ایران واگذار شد و تانک ذولفقار اولین تانکی است که به دست توانای رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی (معاونت جهاد خود کفایی) ساخته شده است.

بعد از کودتای 1299 هش یک دستگاه ارابه با نام فارسی برج خراب کن به نام  در ایران

واگن اسبی بود که در سال 1888 میلادی (1267هش) در تهران شروع به کار کرد.

تانک

تانک ذولفقار اولین تانک ساخته شده در ایران

برج خراب کن اولین ارابه ای است که به ارتش ایران واگذار شد و تانک ذولفقار اولین تانکی است که به دست توانای رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی (معاونت جهاد خود کفایی) ساخته شده است.

بعد از کودتای 1299 هش یک دستگاه ارابه با نام فارسی برج خراب کن به نام T-1 با توپ 37(mm) توسط کشور اتحاد جماهیر شوروی سابق به منظور بررسی به ارتش ایران تحویل گردید و پس از بررسی یگان زرهی به استعداد پنج دستگاه زره پوش تشکیل شد که یگان “تانکیست” نامیده می شد.

در سال 1313 هجری شمسی دو گردان ارابه جنگلی که هریک از این گردان ها مرکب بود از یک اسواران زره پوش و یک اسواران موتور سیکلت سوار و یک اسواران تانک کشور چک و اسلواکی در لشکرهای 1 و 2 مرکز(تهران) تشکیل گردید.

پس از یک وقفه حدود پانزده ساله به علت جنگ جهانی دوم در سال 1328 هش به تعداد 20 دستگاه زره پوش M-20 و تعداد 50 دستگاه ارابه جنگی مدل M-24 از طرف امریکا تحویل ارتش ایران گردید و در ضمن در همان سال سه دستگاه ارابه جنگی M-18 وارد ارتش ایران شد که در ادامه کار در اول مهرماه سال 1329 هش گردان ارابه جنگی M-18 در لشکر 1 مرکز تشکیل شد و به گردان “زره شکن” تبدیل گردید و باید سال 1330 هش را سال تحول و شروع تکامل رسته زرهی در ایران دانست، زیرا تعدادی دیگر از ارابه دیگر از ارابه ها تا سال 1331 هش از طرف کشور امریکا تحویل ارتش ایران گردید.

در سال های 1331 و1322 هش یک گردان ارابه جنگی در لشکر 1 پیاده مرکز(تهران) مستقر در باغشاه سابق (پادگان حر فعلی) و یک گردان ارابه جنگی در لشکر 2 پیاده مرکز مستقر در عشرت اباد تشکیل گردید.

در سال های 1334تا 1335 هش لشکر2 زرهی در مرکز تشکیل و تکمیل گردید و در ضمن در همین سال ها لشکر 92 زرهی در شهرستان اصفهان سازمان داده شد و سومین لشکر زرهی مجهز به تانک های M-18  و M-24  در استان خوزستان (اهواز) تحت عنوان لشکر 8 زرهی خوزستان تشکیل شد.

در سال 1337 هش مرکز زرهی و سوار به منظور اموزش و تربیت خدمه و مکانسین به طور مستقل در پادگان جی فعلی ( شرق فرودگاه مهراباد تهران) سازمان یافت و همزمان با تأسیس این مرکز اموزش زرهی تانک های M-47  از طرف کشور امریکا تحویل ارتش ایران گردید که بعدها موتور بنزینی این تانک های تعویض و موتور گازوییلی به جای ان جاسازی شد و به نام تانک M-47-M نام گذاری گردید.

در سال 1340 هش کلمه سوار و مرکز زرهی حذف گردید و از ان پس مرکز جدید به نام مرکز زرهی نامیده شد وبه علت مزاحمت صدای نشست و برخاست هواپیماها در فرودگاه مهراباد از بابت اجرای دقیق اموزش و همچنین به انگیزه مساعد نبودن محل و محدود بودن  زمین های اموزش و دور بودن میدان تیر ، موجبات تغییر مرکز زرهی را در تهران به محل دیگر فراهم نمود.

ابتدا شهرهای اصفهان ، شیراز، کرمان و قزوین برای ایجاد تأسیسات جدید این مرکز در نظر گرفته شد ولی پس از بررسی های لازم شهرستان شیراز به منظور مکان جدید مرکز زرهی مورد تصویب قرار گرفت.

در 15 اردیبهشت ماه 1344 هش مرکز زرهی از پادگان جی تهران تهران به محل جدید یعنی شهرستان شیراز مرکز استان فارس منتقل و مستقر شد و در همان سال یک نوع تانک به نام M-60 A-1 که یکی از مدرن ترین و قویترین تانک های موجود در دنیا از بلوک غرب توسط امریکا به ارتش ایران تحویل گردید و همراه با این تانک ها سرباز بر M-113 وارد شد که موتور این سربازبر ها بنزینی بود و در ایران به موتور گازوییلی تبدیل شد و به نام M113 A1 نام کذاری گردید. علاوه بر تانک ها و نفربر های بلوک غرب در سال های 1345 و 1346 هش تعدادی سربازبرها شنیدار و چرخ دار از بلوک شرق یعنی کشور اتحاد جماهیر شوروی سابق خریداری و به گردان های پیاده مکانیزه اختصاص داده شد که قدرت عبور از ابهای عمیق را   به طور شناور روی اب را داشتند. در سال های 1350 هش. ارتش ایران حدود 707 دستگاه از تانک های مدرن و پیشرفته وقت یعنی تانک چیفتن را از کشور انگلستان خریداری کرد که اکثر لشکرهای زرهی به ان مجهز شدند و در سال 1325 هش. خودرو شناسایی اسکور پیون جهت گردان های سوار زرهی از کشور انگلستان و یک سال بعد خودروی رزمی BM P1 جهت گردان های پیاده مکانیزه از کشور شوروی سابق خریداری گردید.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تحمیل جنگ به کشور اسلامی ایران در بدو جنگ در سال 1359هش. تهدادی از ادوات زرهی دشمن متجاوز عراقی از جمله تانک های T-55 روسی توسط رزمندگان ارتش جمهوری لسلامی به غنیمت گرفته و سازمان رزمی داده شد و همچنین در طول دفاع مقدس تانک T-62 و T-72 روسی به غنیمت ارتش اسلام درامد.

اما پس از پایان اتش بس در اوایل دهه 1370 هش. تانک ذولفقار که یک تانک منحصر به یک کار تحقیقاتی معاونت جهاد خود کفایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی بود اعلام ظهور کرد و تانک ذولفقار براساس مشخصه های جغرافیایی طبیعی و جغرافیایی سیاسی (نوارمرزها) طراحی و ساخته شد.

منبع: سندباد