از اولین کارخانه لاستیک سازی تا تیونینگ ماشین در ایران

کارخانه لاستیک

اولین کارخانه لاستیک سازی ایران

اولین کمپانی لاستیک سازی در ایران در سال 1339 تحت نام “بی .اف.گودریچ” با مشارکت” بی اف گودریچ ” امریکا برای تولید انواع تایر و تیوب سورای، وانت باری و تراکتور اغاز به کار کرد.

اولین مسابقات اتومبیل رانی در ایران

ورزش اتومبیل رانی بیش از 47 سال در ایران سابقه دارد.این ورزش در اوایل دهه 30 توسط خارجی ها برنامه ریزی شده و به طور نامنظم انجام می گرفت . از سال 1352 تا 1356 تقریبا به طور منظم در بخش های رالی  و سرعت برگزار می گردید که معمولا مسابقات سرعت به علت نبودن پیست مخصوص مسابقات اتمبیل رانی سرعت در حوالی کوی کن ، فرودگاه قلعه مرغی ، اطراف استادیوم یکصد هزار نفری مجموعه ورزشی ازادی، نمایشگاه بین المللی و یک بار هم در پارک ارم برگزار شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز چند مسابقه اتومبیل رانی رالی و سرعت به طور نا منظم انجام شد تا این که از تاریخ 30/5/1369 سازمان تربیت بدنی با به رسمیت شناخت این ورزش ، ورزش اتومبیل رانی را به طور مستقل همراه با موتور سواری تحت نام فدراسیون موتور سواری و اتومبیل رانی فعال نموده و مسابقات اتومبیل رانی را در تقویم ورزشی سازمان تربیت بدنی منعکس کرد. در حال حاضر فدراسیون با برگزاری منظم مسابقات اتومبیل رانی در رشته های اتومبیل رانی سرعت،رالی و فرد برگزیده ورزش اتومبیل رانی را در هر سال معرفی می نماید.

مسابقات اتومبیل رانی

اولین پایه گذاران مسابقات اتومبیل رانی در ایران

اولین برگزارکنندگان مسابقات اتومبیل رانی در ایران بیگانگان بودند. در این میان شخصی به نام “تایس” هلندی، اولین شخصی بود که مسابقه اتومبیل رانی را در کشورمان به راه انداخت. به دنبال تایس سایر بیگانگان اعم از هلندی ، انگلیسی و امریکایی برگزارکنندگان مسابقات اتومبیل رانی در کشورمان بودند. اما اولین ایرانیان شرکت کننده در مسابقات در مسابقات اتومبیل رانی ” داریوش پناه ایزدی” و ” ردولف اقابیگیان” می باشند. انان از اوایل دهه چهل هش. در مسابقات اتومبیل رانی شرکت می کردند.

اولین امبولانس های وارداتی به ایران

از سال 1350 که ایران ، مجهز به مرکز فوریت های پزشکی گردید، تعداد زیادی اتومبیل امبولانس که به طور عمده امریکایی بودند، در اختیار این مرکز قرار گرفتند، بعداز مدتی نیز امبولانس های بنز ساخت شرکت “کریستین میسن” به خدمت گرفته شدند که خدمات بی شماری را برای هموطنان در سراسر کشور انجام دادند، از نیسان پاترول  و به تازگی امبولانس پژو و مرسدس بنزهای ساخت شرکت صنعتی خاور به عنوان جدیدترین امبولانس های این مرکز ، نیز استفاده شده است. درباره اولین امبولانس ایرانی باید گفت روس ها و انگلیسی ها اولین کسانی بودند که امبولانس را جهت استفاده خودشان به ایران اوردند. به امبولانس اتومبیل صحیه گفته می شد.

اولین وسیله نقلیه عمومی  در ایران

واگن اسبی بود که در سال 1888 میلادی (1267هش) در تهران شروع به کار کرد.

تیونینگ در ایران

اولین مؤسسه تیونینگ در ایران

در خیابان وصال شیرازی نرسیده به تقاطع وصال ، ازادی و جنب بیمارستان البرز تعمیرگاهی است که تابلو “سام اسمیت” را بر سر در تعمیرگاه خود دارد. این تعمیرگاه اولین مؤسسه رسمی تیونینگ اتومبیل در ایران است. این مؤسسه تیونینگ در سال 1349 تأسیس گردیده و اکنون 27 سال است که به طور مداوم و پیگیر به فعالیت خود ادامه می دهد. مقاله ی حاضر حاصل گفتگوی صمیمی نگارنده در اخرین مرحله تایپ کتاب با استاد رمضان میرزایی با ان که سن و سال چندانی ندارد اما وقتی از خاطرات دوران گذشته  سخن می گوید، نمایانگر ان است که از همان دوران نوجوانی با شور و شوق غیر قابل وصفی پای در این میدان پر فراز و نشیب نهاده است.

استاد رمضان میرزایی در این گفتگو اظهار داشت. ابتدا از سال 1349 کار خود را اغاز کردیم ما تنها مؤسسه رسمی بودیم که به گور رسمی کار تیونینگ خودروهای مسابقه ای در ایران را انجام می دادیم در ان سال ها من بسیار کوچک بودم و کار اصلی را برادرم علی میرزایی و مهندس صمصام بختیار برعهده داشتند.هرچند که بسیاری از دوستان و پیشکسوتان این رشته همچون هوشنگ رهی ، حسین خداپرست، حسین حاج اسفندیاری ، رضا دردشتی ، ایرج سالاری و بسیاری دیگر از قهرمانان و پیشکسوتان این رشته با احداث مؤسساتی از قبیل ” اتومبیل تکنیک” و ” اتومبیل نیرو” که به ترتیب توسط اقایان هوشنگ رهی و حسین خداپرست تأسیس گردیدند. تیونینگ خودروهای بی ام و و پورشه را انجام می دادند. این رقابت فشرده و سالم سبب گردیده بود  تا هر مؤسسه ای از جمله ما نیز یک تیم اتومبیل رانی تشکیل دهیم. نام تیم ما “سام اسپید” بود که طی 29 سال فعالیت ورزشی افتخارات بی شماری را در میادین مسابقه کسب نموده است. اقایان کریم ناظری، امیر قلی صمصام بختیار ، علی میرزایی، فرهاد صمصام، علی رحیمی و اقای ایجادی از رانندگان بسیار موفق تیم سام اسمیت در گذشته محسوب می گردند. دراین میان اقای غلامحسین ایجادی تنها راننده ای بود که از طریق اتومبیل کلوپ به فدراسیون اتومبیل رانی ایتالیا معرفی گردید.

نایب قهرمانی رالی جام جم توسط کریم ناظری و علی میرزایی و کسب دهها مقام و رتبه ی قهرمانی در انواع مسابقه ها از دیگر افتخارات تیم و مؤسسه سام اسمیت در گذشته و حال می باشد .

مهم ترین ویژگی موفقیت ها ، پیروزی بلامنازع  و چشمگیر اتومبیل های تقویت شده در تمامی میادین ورزشی بود که حیرت همگان را بر می انگیخت. به طور مثال در سال 1352 در یک مسابقه که انواع پورشه، بی ام و، الفارومئو و لانچیا شرکت داشتند یک دستگاه اتومبیل پیکان تیم سام اسمیت با اقتدار کامل به پیوزی رسید. به طوری که خودروهای موجود یک دور نیز LAP گردیده بودند. این رویداد مهم بیش از ده ها بار در میادین مسابقه اتفاق افتاد، چرا که اولا پیکان ، خودریی بسیار خوب و با هندلینگ بسیار مناسبی است و تنها با انجام چیز تغییر در موتور ، سیستم فرمان، سیستم خنک کننده و برق تبدیل به یک خودرو بدون نقص و عیب می گردد. ثانیا رانندگان ایرانی واقعا سطح بسیار بالایی می باشند و از استعداد خدادادی بی نظیری بهره مند می باشند. از جالبترین خاطرات بعد از دوران دفاع مقدس نیز می توان به رالی 1368 در حوالی خمین اشاره کرد.

در این مسابقه که همراه منصور صرافان ان را انجام دادم، در حال عبور از یک تپه تند ، شاسی اتومبیل از وسط دو تکه شد  که به سرعت و در کوتاهترین مدت تعمیر گردید و لذا ما به مقام هشتم رسیدم. در پایان از استاد رمضان میرزایی در مورد نحوه ی تیونینگ خودروها و خرابی زودرس موتورها در کشورمان سؤال نمودم که اظهار داشت. تمام قطعات پس از طراحی بر روی موتور نصب می شود وبا تغییرات عمده در موتور ، سیستم خنک کننده و سیستم سوخت رسانی و برق، اتومبیل را برای مسابقه اماده می سازیم. در مورد خرابی زودرس موتورها در ایران به درجا کردن موتور، عدم نصب ترموستات در تمامی فصول به خصوص فصل گرما، بی توجهی به نعویض به موقع روغن و استفاده از روغن های نا مطلوب و عدم استفاده از ضدیخ در تابستان اشاره نمود.

در این میان درجا کار کردن موتور بیشترین تأثیر را در خرابی  و فرسودگی قطعات موتور دارد. وقتی موتور درجا کار کرد بیش از حد مجاز کربن روی پیستون و سوپاپ ها خواهد نشست و به مرور زمان احتراق ناقص صورت خواهد گرفت و لذا کشش موتور کم شده و قدرت موتور تقلیل پیدا می کند و در نهایت عمر موتور کوتاه می گردد.

منبع: سندباد